KCDK-E ve NAV-DEM’den Antep için ‘acil eylem’ çağrısı

1057

BRÜKSEL/DÜSSELDORF

Antep’te Kürtleri hedefi alan ve en az 50 kişinin yaşamını yitirdiği terör saldırısına Avrupa’daki Kürt kurumlarından tepki geldi. Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) ve Almanya Demokratik Kürt Toplum Merkezi (NAV-DEM) tarafından yapılan açıklamalarda, başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki Kürtler ile dost halkların ilerici, demokrat, devrimci kesimlerine, Antep’teki vahşete karşı, bugün hemen ‘acil eylem’ çağrısında bulunuldu.

KCDK-E ve NAV-DEM adına ayrı ayrı yapılan yazılı açıklamalarda, Antep’te dün gece bir Kürt düğününü hedef alan saldırının, Türkiye’de Kürtleri ve muhalif demokratik kesimleri hedef alan soykırım ve faşizmin son halkası olduğu vurgulandı. Antep’teki terör saldırısının Suruç, Amed, Ankara, Cizre, Sur, Nusaybin, Şırnak, Yüksekova, İdil, Lice ve diğer yerlerdeki faşizmin bir devamı olduğu belirtilen açıklamalarda, kim ve ne adına yapılırsa yapılsın, tüm bunların tek sorumlusunun, Tayyip Erdoğan liderliğindeki AKP’nin yönettiği Türk devleti olduğu kaydedildi. Son saldırının, dün Kürt halkı adına KCK Yürütme Konseyi’nin savaşın son bulması ve Kürt sorununun demokratik çözümü için iyi niyetini kamuoyuna deklare ettiği güne denk gelmesine de dikkat çekilen açıklamalarda, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde yoğunlaştırılan tecrit, Özgür Gündem gazetesinin kapatılması, Kürt kentlerinin yakılıp yıkılması, Rojava’da Kürt kazanımlarına artan düşmanlık ve saldırılar, HDP milletvekilleri, yönetici ve üyeleriyle belediyelerine yönelik topyekun yönelimleri izleyen Antep saldırısının, Erdoğan liderliğindeki Türk devlet yönetiminin Kürt soykırımı ve faşizmde ısrarının ispatı olacağı vurgulandı.

Kürt halkı ve demokrasi güçlerinin şimdiye kadar olduğu bundan böyle de direnişlerini yükselterek sürdüreceği vurgusunu yapan KCDK-E ve NAV-DEM, Antep’teki son terör saldırısı dolayısıyla başta Almanya olmak üzere Avrupa’daki Kürtlerle dost halkların demokrat, ilerici, devrimci kesimlerini, hemen bugün acil olarak, demokratik meşru tepkilerini ortaya koymaya çağrıdır.

Açıklamalarda Avrupa Birliği, Avrupa Konseyi, Birleşmiş Milletler, ABD ve Rusya başta olmak üzere uluslararası kurum ve güçlere de, Kürt soykırımı ve Türkiye’deki tüm muhalif demokrat muhalif kesimleri hedef alan Erdoğan faşizmine karşı acilen harekete geçme çağrısı yapıldı.