KCDK-E ve CDK-F Fransa’daki DAİŞ saldırısını kınadı

255
A French gendarme stands guard on March 24, 2018 in the town of Trebes, southwestern France at the entrance of the Super U supermarket where a gunman took hostages in a string of attacks that left a total of four people dead, before being killed by security forces on March 23, 2018. Four people were killed on March 23 when a man claiming allegiance to the Islamic State group went on a shooting spree and held people hostage in a supermarket in southwest France before being shot dead by police. / AFP PHOTO / ERIC CABANIS

Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) ve Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F), Fransa’da Cuma günü DAİŞ çetelerinin düzenlediği saldırıyı kınadı.

Fransa’nın Trebes kentinde düzenlenen üç ayrı saldırıda biri rehinelerle yer değiştiren polis olmak üzere, dört kişi hayatını kaybetti. DAİŞ’li olduğunu söyleyen saldırgan da polis tarafından öldürüldü.

KCDK-E yaptığı yazılı açıklamada, “Fransa’da gerçekleştirilen bu saldırı Türk devletinin desteklediği DAİŞ çetelerinin insanlığın başına bela olduğunu bir kez daha gösterdi” dedi.

KCDK-E’nin mesajında devamla şu ifadeler yer aldı: “İşgalci Türk devletinin Efrin’i işgal girişiminin bir nedeni de DAİŞ ve diğer cihadist gruplara alan açmak olduğunu defalarca Kürdistani kurumların belirtmesine rağmen, ancak Avrupa devletleri üç maymunları oynayarak uyarılara duymazlıktan gelmiş, DAİŞ’in yaratıcısı Erdoğan ve AKP’nin Efrin saldırısını durdurmak için gerekeni yapmadıkları gibi, sessiz kalınarak DAİŞ’ci Erdoğan’ın bu politikalarına destek oldukları gibi DAIS gibi grupların güçlenmesinde olanak sağlamışlar.

DAİŞ belasının insanlık üzerinden yok olup gitmesi için onlarca evladını vermiş olan Kürdistan halkı Fransa’da yaşanan bu saldırının benzerinin başka yerde yaşanmaması için DAİŞ’in yaratıcısı destekleyici DAİŞ zihniyetli Erdoğan’a ve DAİŞ’e karşı insanlıktan geleceği için birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz.

DAİŞ’i besleyip büyüten Erdoğan diktatörü ve devletler bu çeteleri insanlığın ve dünyanın başına bela etmişlerdir. Ne yazık ki bu canilere karşı onurlu Kürt halkının insanlık adına verdiği mücadeleyi görmezden gelerek, yine bu canilerin Efrin halkını boğazlayıp, katletmesine ve Afrin’i işgal etmesine sessiz kalmışlardır.

KCDK-E olarak Fransa’da gerçekleşen bu alçak saldırı ve katliamı kınıyor, ölenlerin ailelerine başsağlığı ve yaralılara acil şifalar diliyoruz. Bu vesileyle başta Fransa olmak üzere Avrupa devletlerine tehlikenin ne kadar ciddi olduğunu hatırlatıyor ve bir an önce Efrin’in işgaline karşı olan sessizliklerini bozup tutum sergilemeye davet ediyoruz.”

Fransa Demokratik Kürt Konseyi (CDK-F) de yazılı bir açıklama ile saldırıyı kınadı ve başsağlığı dileğinde bulundu. CDK-F, bu saldırının Brüksel zirvesi sırasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Efrin işgalini kınamasından bir gün sonra gerçekleştiğine dikkat çekti.

Açıklamada “Bu saldırının faili ve Türk ordusu ile birlikte Efrîn’i kuşatan çoğu DAİŞ kalıntısı cihatçılar arasında hiçbir fark yoktur” denildi.