KCDK-E tüm dernek ve kurum temsilcilerini Strasbourg nöbetine çağırdı

651

KCDK-E, Avrupa’daki tüm Demokratik Toplum Merkezleri ve kurum temsilcilerini 19-25 Haziran tarihleri arasında Strasbourg’da düzenlenecek olan nöbet eylemine çağırdı.

Kuruluş tarafından yapılan açıklamada “Başkan Apo’nun özgürlüğü için Nöbetteyiz” eylemine katılım çağrısında bulunuldu. Açıklamada 19-25 Haziran tarihleri arasında Strasbourg’da özel bir nöbet eylemi gerçekleştirileceği ifade edildi.

23 Haziran günü de HDPli vekiller, yabancı ve Türkiyeli dostların katılacağı bir kitlesel basın açıklamasının gerçekleştirileceğinin belirtildiği açıklamada tüm Kürdistanlı, yurtsever, demokrat, aydınlar, gençler ve kadınlar eyleme davet edildi.

Türk devletini Kürt halkına karşı bir soykırım planını devreye koyduğunun belirtildiği açıklamada “Türk devleti, esas olarak soykırım politikasını Kürt halkının Önderi Sayın Abdullah Öcalan’a karşı geliştirdiği katı tecrit uygulamasıyla başlamıştır. Önder Apo’yu tecrit ve izole etmekle birçok şeyi gerçekleştirebileceğini düşünen Türk devleti , bu nedenle bir yıldan fazladır İmralı’daki tecriti gün geçtikçe ağırlaştırmaktadır. Tecriti, Kürt halkına ve Özgürlük Hareketi’ne karşı bir şantaj aracı olarak kullanan Erdoğan ve AKP hem barış sürecini boşa çıkartmış, hem çok kanlı bir savaşın önünü sonuna kadar açmış, hem de Önder Apo’nun İmaralı’daki tecritini derinleştirmiştir” denildi.

Öcalan’a yaklaşımın Kürt halkına yaklaşım ile eşdeğer olduğunun kaydedildiği açıklamada tecritin savaşın, sonu gelmeyen bir çatışmanın yoğunlaşarak devam etmesi anlamına geldiği ifade edildi.

Kürt Halkının 5 Nisan 2015 tarihinden bu yana Öcalan’dan haber alamadığı ve bu nedenle büyük bir kaygı içinde olduğunun ifade edildiği açıklamada “bu anlamda 25 Haziran’da 4. yılına girecek olan “Başkan Apo’nun Özürlüğü için Nöbeteyiz” eylemi daha fazla anlam kazanmaktadır. Bundan 4 yıl önce Satrasbourg’ta Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve CPT’inin önünde başlayan nöbet eylemi, kesintisiz bir biçimde devam etmektedir. Her hafta 5 kişinin nöbet tuttuğu eylem, Başkan Apo fiziki olarak özgürlüğüne kavuşana kadar devam edeceğine, Kürt halkı ve dostlarının bu nöbet eylemine daha çok sahiplenip mücadeleyi yükselteceğine olan inancımızı burada bir kez daha belirtmek istiyoruz.

Açıklamada devamla şunlar belirtildi: “Başkan Apo’nun özgürlüğü daha fazla mücadele, daha fazla eylem, daha fazla hareket ve etkinlik ile ancak mümkün olacağı tartışılmazdır.  Demokratik özerkliğin başarısı, Cizre, Sur, Silopi, Şırnak ve Kürdistan’nın diğer alanlarında hergün biraz daha büyüyerek yükselen mücadlenin kesin zaferi hiç kuşkusuz ki Başkan Apo’nun özgürlüğüne bağlıdır.

Bu nedenle “Başkan Apo’nun özgürlüğü için Nöbetteyiz” eyleminin 4. yılında, Strasbourg’ta KCDK-E ve Demokratik Toplum Merkezleri ile tum kurum temsilcilerinin 19-25 Haziran tarihleri arasında katilacaklari bir haftalık “ÖZEL NÖBET” eylemine, yine  23 Haziran 2016 tarihinde HDP’li vekillerin, yabancı ve Türkiyeli dostlarımızın katılacağı kitlesel basın açıklamasına tüm Kürdistanlıları, yurtseveri, demokrat ve aydinlari, gençleri, kadınları, kisacasi Başkan Apo’nun özgürlüğünden yana olan herkesi katılma çağrısında bulunuyoruz.