KCDK-E Avrupa’da Öcalan’ın özgürlüğü için eyleme geçiyor

492

KCDK-E, Avrupa’da Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için yoğun bir eylem sürecine geçileceğini duyurdu. KCDK-E tüm Kürtleri bu eylemliliklerde yer almaya çağırdı.

Avrupa Demokratik Kürt Toplum Kongresi (KCDK-E) Türk devletinin Kürdistan’da gerçekleştirdiği katliamlara paralel olarak Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi arttırdığının ifade ettiği açıklamada bu duruma Kürtlerin hiçbir şekilde sessiz kalmayacağı belirtti.

Öcalan’ın yaşamı söz konusu aldığında Kürtlerin ne türlü riskleri göze alabileceğini Türk devletinin çok iyi bildiğinin vurgulandığı açıklamada “Herkes çok iyi biliyor ki gelinen aşamada Kürt Halk Önderi Sayın Abdulalh Öcalan için sadece can güvenliğinin sağlanması değil, özgürlüğünün de kesin bir biçimde gerçekleşmesi gerektiği açıktır. Biz Avrupa’da yaşayan Kürtler olarak artık Öcalan’ın kesin bir biçimde özgür olması gerektiğine inanıyor ve gelinen aşamada hedefimiz sadece Öcalan’ın özgürlüğü için çalışmak olduğunu açıklıyoruz” denildi.

STRASBOURG’DAKİ NÖBET EYLEMİ GENİŞLETİLECEK

Fransa’nın Strasbourg şehrinde Avrupa Konseyi, Avrupa Parlamentosu ve CPT’nin önündeki “Abdullah Öcalan’a Özgürlük Nöbeti” eyleminin dördüncü yılında tüm Kürt ve dost kurumlar bir hafta boyunca nöbet eyleminde bulunacak. Eylem 19-26 Haziran tarihleri arasında genişletilecek ve KCDK-E ve ülke Demokratik Toplum Merkezlerinin eş başkanlarının da aralarında bulunduğu tüm bileşen kurum ve birliklerin temsilcileri ile dost siyasetçi, aydın ve sanatçılardan oluşan kalabalık bir grup nöbet tutacak.

ENFORMASYON STANTLARI AÇILACAK

Öcalan’ın üzerindeki tecrit ve Kürdistan’da AKP tarafından gerçekleştirilen katliam politikaları konusunda bilgilendirme amacıyla 20-30 Haziran tarihleri arasında Köln, Düsseldorf, Dortmund, Hannover, Hamburg, Bremen, Berlin, Frankfurt, Stuttgart, Münih, Nürnberg, Mannheim, Bern, Bassel, Zürich, Cenevre, Marsilya, Lyon, Paris, Roma, Japonya, Brüksel, Amsterdam, Denhaag, Stockholm, Oslo, Helsinki, Kanada, Avusturalya ve Kopenhaag şehirlerinde enformasyon stantları açılacak.

MEŞALELİ YÜRÜYÜŞLER

1 Temmuz ile 15 Temmuz arasında tüm ülkelerde her alanda her gün akşam saatlerinde yürüyüş ve mitingler gerçekleştirilecek, 15 Temmuz ve 15 Ağustos tarihleri arasında da her haftasonu büyük merkezi yürüyüşler gerçekleştirilecek.

YENİ KAMPANYA: ‘SUÇA ORTAK OLMA’

HDK-A da “Suça Ortak Olma” adı altında bir kampanya başlatacak ve Almanya merkezli olarak imzalar toplanıp ilgili kurumlara verilecek.

KCDK-E açıklamasında başta Kürt halkı olmak üzere tüm devrimci, demokrat ve insanlıktan yana olan herkese eylemlere seferberlik ruhu ile katılma çağrısında bulundu.