Katliamlar için sokak tiyatrosu

1208

Hamburg Mönckebergstrabe’de miting sonrası tiyatrocu Bedia Demir’in enternasyonal performans ekibi, Almanya ile Türkiye arasındaki derin stratejik işbirliği temalı bir sokak tiyatrosu düzenlendi.

Tiyatro ilk olarak Merkel karakterindeki oyuncunun iç monoloğu ile başladı. Oyuncu iç monoloğunda Erdoğan’ı eleştirdiği için hakkında soruşturma açılan Alman komedyen Böhmermann adına Erdoğan rolünü oynayan oyuncuya karşı özeleştiri veriyor. İç monologda, “Ne olursa olsun Türkiye’den vazgeçemeyeceğini” itiraf ediyor. Monologun bitiminden sonra Merkel’in, Erdoğan’ın sarayında buluşması sahnelendi. Oyunda yerde yatan çocukların katilinin Türk devleti olduğu ancak diplomatik temaslarda bu durumun görmezden gelindiği ifade edildi. Geothe’nin iktidar ve diktatör temalı şiiri eşliğinde Erdoğan’ın iç monoloğunun da seslendirildiği tiyatroda, Türk Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ruh hali şu şekilde tasvir edildi: “Ben hükümdar, sen hizmetçi, bu bir hükümdar hakkıdır. Benim kendi haklarım doğrultusunda seni içeri atarım. Çünkü ben hükümdar, sen hizmetçi. Benim için bolluk senin için kırbaç, benim için yastık, döşek senin için acı yaşam. Böylesi iyi, böylesi doğru. Çünkü ben hükümdar, sen hizmetçi.”

Katledilen çocukların isimleri okundu 

İki Kürt kadın aktivistin de konuştuğu oyunda, Türk devletinin Kürt halkına karşı başlattığı katliam sürecine yönelik şunlar anlatıldı:”Suriye’de çeteler, Türkiye’de Erdoğan diktatörlüğü ölüm sebebimiz oldu. Evlerimizi yıktılar, çocuklarımızı, yaşlılarımızı katlettiler. Biz ölürken herkes bizi izliyordu. Bizim ölümümüz çok doğal göründü batılı devletlerin gözüne. İnsan haklarından bahseden Batı medeniyeti, Kürdistan’da tarihimizin en büyük insanlık suçu işlenirken AKP gibi katil hükümetlere silah göndermeye devam etti. Ama biz şunu çok iyi biliyoruz ki bizim ne kadar ölmemiz önemli değil. Önemli olan bizim üzerimizden siyasi ya da ticari rant elde etmek.”

Sur ve Cizre’de devletin katlettiği çocukların isimlerinin de okunduğu oyun sırasında Almanya’nın Türkiye’ye en fazla silah satan ülkeler Avrupa ülkelerinden biri olduğu vurgulandı. Erdoğan ile Merkel arasındaki ticari ilişkiyi temsilen yapılan para alışverişi sonrası Erdoğan’ın sarayının halklar tarafından basılmasıyla oyun sonlandırıldı.