Japonya’dan Amed’e destek: Kürt halkı diz çökmeyecek

1347

Japonya’nın başkenti Tokyo’da yaşayan Kürdistanlılar, Amed Büyükşehir Belediyesi’nin eş başkanları Gültan Kışanak ile Fırat Anlı’nın gözaltına alınmasını protesto etti.
Türk Büyükelçiliği önündeki eyleme, yağmura rağmen yoğun katılım sağlandı.

Eylemde okunan basın açıklamasında, “Gültan Kışanak ve Fırat Anlı’nın şahsında Kürt halkının iradesine müdahale yapılmıştır. Kürdistan’daki belediye eş başkanları sadece Kürt oldukları, Kürt halkının özgür ve demokratik yaşam özlemini savundukları ve AKP’nin soykırımcı sömürgeci politikalarını kabul etmedikleri için tutuklanmıştır. Bu saldırılar, herhangi bir Kürt siyasi düşüncesine ve hareketine değil, Kürtlerin tümüne yapılmaktadır. Bu saldırıları, Kürt halkının varlığına, özgür ve demokratik yaşamına saldırı olarak yapılmıştır” denildi.

‘ZAFER HALKIN OLACAK’

Kürt halkının bugüne kadar iradesine sahip çıktığına, bugün de direnişi yükselterek saldırıları boşa çıkaracağına işaret edilen açıklamada, şunlar da kaydedildi: “DAİŞ zihniyetli AKP devleti, başta Rojava olmak üzere diğer parçalardaki Kürdistan’ı işgal ederek, Kuzey’de askeri ve siyasi soykırım operasyonları ile halkımızın bedeller ödeyerek yarattığı değerlerine saldırarak, temsilcilerini tutuklayarak sonuç almaya çalışmaktadır. Herkes bilmelidir ki, Kürt halkı diz çökmedi, diz çökmeyecektir. Zafer faşizme karşı direnen halklarımızın olacaktır.”