İtalyanlardan CPT’ye ‘Öcalan’ mektupları

592

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın sağlığı ve güvenliğine ilişkin endişeler üzerine İtalyanlar da harekete geçti.

İtalya’daki sivil toplum örgütü ve siyasi parti temsilcileri, hukukçular, akademisyenler başta olmak üzere birçok çevre, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan için CPT’ye yüzlerce mektup gönderdi.

‘CPT ACİLEN İMRALI’YA GİTMELİ’

Napoli Belediye Başkanı Luigi Demagistris Avrupa Konseyi İşkenceyi Önleme Komitesi’ne (CPT) mektup yazarak, Öcalan’ın yaşamından endişe eden Kürt halkının kaygılarını paylaştığını belirtti.

Demagistris, CPT’ye gönderdiği mektubunda, “CPT’nin çok acil bir biçimde İmralı’ya gidip bir görüşme yapması gerektiğine inanıyoruz. Öcalan, 18 yıldan beri böyle bir ortamda. Sağlık sorunları konusunda da endişelerimizi de çok ciddi bir şekilde paylaşıyoruz. Bu konuda cevabınızı bekliyoruz” diye yazdı.

Riace Belediye Başkanı Domenico Lucano da Öcalan için özgürlük talebinde bulundu.

‘ÖCALAN MİLYONLARIN LİDERİ’

CPT’ye gönderilen yüzlerce mektupta ise Öcalan’ın derhal ailesi ve avukatlarıyla görüştürülmesi istendi. Öcalan’ın Ortadoğu’daki önemine ve çözüm sunan tek lider olduğuna dikkat çekilen mektuplarda, “Onun güvenliğinin olmaması, savaş sürecini kızıştırır” vurgusunda bulunuldu. Erdoğan’ın Öcalan’la ilgili en ufak olumsuz bir gelişmeden sorumlu olacağına işaret edilen mektuplarda, CPT’nin görevini yerine getirmesi gerektiği ve Öcalan’ın milyonların lideri olduğu kaydedildi.

RESSAM FORTUNA: ÖCALAN HALKIN GÜNEŞİ

CPT’ye mektup gönderenlerden İtalyan Ressam Riccardo Fortuna da, “Öcalan Kürdistan’ın güneşi, tüm halklar için bir umut” dedi.

Roma Güzel Sanatlar Akademisi mezunu olan ve 2007 yılından bu yana okullarda resim dersi veren Fortuna, çizdiği resimle Öcalan’ın sadece Kürtler değil, tüm dünya halkları için önemli bir aktör olduğuna dikkat çekti.

Fortuna, son yıllarda Kürt halkının ortaya koyduğu modelin, evrensel değerler çerçevesindeki gücünü gördükçe, mücadeleye daha da bağlandığını ifade etti. Fortuna, Öcalan için çizimine değinerek, “Geleceğin ışığı ile Öcalan’a özgürlüğünün şart olduğunu yansıtmak istedim. Çünkü Öcalan Kürt halkının ve halkların özgürlüğü anlamına geliyor” diye ekledi.