İtalya, Fransa, Polonya ve Almanya’da HDP yürüyüşleri

1581

İtalya, Fransa, Polonya ve Almanya’da HDP milletvekillerinin tutuklanması protesto edildi.

MULHOUSE

Fransa’nın Alsace bölgesindeki Mulhouse kentinde bir araya yüzlerce kişi HDP şahsında Kürt ve diğer halkların iradesine yönelik operasyonlara karşı sokağa indi.

Mulhouse’da Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Zin Kadın Derneği’nin çağrısıyla Place Viktor’da yapılan eyleme Mulhouse, Saint Louis ve Altkirch’deki Alevi Kültür Merkezi dernekleri, MLKP, ATİK ve AvEG-Kon üyeleri de katıldı.

Yoğun yağmura rağmen 300 kadar kişinin katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda, tüm halkları ve inançları bir araya getiren HDP’ye yönelik operasyona karşı ortak direniş mesajı verildi. Eylemde kurum temsilcileri birer konuşma yaparken, kitle sık sık Erdoğan faşizmini protesto eden sloganlar attı.

BOLZANO

İtalya’nın Bolzano kentinde saat 12’de bir araya gelen çok sayıda Kürdistanlı ve İtalyan dostları tarafından bir protesto eylemi düzenlendi.

Eylemde yapılan konuşmalarda, HDP milletvekillerinin tutuklanmalarının Kürt halkının iradesine darbe olduğu vurgulandı.

Ayrıca 12 Kasım da Milano,Bolzano ve Romada  yapılacak eylemlere kitlesel katılım çağrısı yapıldı.

TORİNO

İtalya’nın bir diğer kenti Torino’da ise dün akşam saatlerinde Kürtler ve İtalyan dostlarından oluşan bir grup tutuklamaları protesto etti.

Sık sık ‘Biji Serok Apo’, ‘Viva HDP’ sloganlarının atıldığı eylemde kurum temsilcileri tarafından konuşmalar yapıldı. Tutuklamalarla Kürt iradesine darbe vurmanın yanı sıra Kürtler nezdinde tüm muhaliflere gözdağı verilmek istendiğinin altı çizildi.

POLONYA’DA SİYASİ PARTİDEN HDP DAYANIŞMASI

Polonya’da Türkiye’de yaşanan hak ihlalleri,  baskılar ve son olarak HDP’li milletvekillerinin tutuklanması protesto edildi.

Polonya sol partilerinden Partia Razem’in  (Birlik Partisi) çağrısıyla HDP ile dayanışma ve Erdoğan’ı protesto eylemi yapıldı.

TC Kültür Ataşeliği önünde yapılan eylemde Lehçe, Kürtçe, Türkçe; ‘HDP yalnız degildir’, ‘Özgür basın susturulamaz’, ‘Yaşasın halkların kardeşliği’, ‘Diktatör Erdoğan’ sloganları atılırken, operasyonları teşhir eden dövizler açıldı.

Yapılan konuşmalarda,  Türkiye’de 14 yıllık AKP iktidarının geldiği noktanın diktatörlük olduğuna işaret edildi. 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Erdoğan’ın toplumun tüm kesimlerine baskıyı arttırdığı ve tüm kesimleri kendisine biat etmeye zorladığı ifade edilen konuşmalarda,  “Erdoğan diktatoryasına karşı başta Kürtler olmak üzere Türkiye’deki demokrat kesimlerin gösterdiği  direnci selamlıyoruz. Onlarla dayanışma içinde olduğumuzu haykırıyoruz” denildi.

HDP adına yapılan konuşmada ise, “Tayyip Erdoğan’ın  önünde diz çökmeyecegiz. HDP milletvekilleri halkın iradesidir.  İradeyi teslim alamazsınız ” mesajı verildi.

SIEGEN

Almanya’nın Siegen kenti ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar da Türk Devleti’nin siyasi soykırım operasyonlarına karşı eylem düzenledi.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin organize ettiği yürüyüş saat 13.00’te Siegerlandhalle önünde başladı. Kürtler ve çok sayıda Alman Kürt dostu, kent içinden geçerek Siegen Merkez Tren Garı’na kadar sloganlarla yürüdü.

Çevreden geçenlere binlerce bildirinin dağıtıldığı yürüyüşten sonra Tren Garı önünde yapılan konuşmalarla eylem sonlandırıldı.