İsviçre’nin 7 merkezinde Şengal eylemleri

326

Şengal katliamının 3’cü yıl dönümünde İsviçre’nin birçok kentinde alanlara çıkan yüzlerce kadın, katliamı lanetlerken, “Unutmadık, unutturmayacağız” mesajı verdi.

Şengal katliamının 3’cü yıl dönümünde İsviçre’nin Zürih, Basel, Lozan, Bern, St. Gallen, Luzern, Winterthur kentlerinde İsviçre Kürt Kadın Hareketi öncülüğünde alanlara çıkan yüzlerce kadın, katliamı lanetledi. İsviçreli Feminist Kadın Örgütlerinin de destek verdiği eylemlerde başta Êzidî kadınları olmak üzere Êzidî halkıyla dayanışmanın büyütülmesi gerektiği çağrısı yaptı.

LOZAN

Lozan Lajin Kadın Meclisi öncülüğünde St. Laurant Kilisesi önünde bir araya gelen çok sayıda Kürdistanlı, yaptıkları sessiz eylemle Şengal katliamını protesto etti.

PKK, YPG, YPJ bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerinin açıldığı eylem de Fransızca yazılı dövizler taşınarak katliama dikkat çekildi.

Yarım saatlik sessiz eylemin ardından yapılan konuşmalarda katliamın boyutlarına vurgu yapılarak, Êzidî halkıyla dayanışmanın büyütülmesi gerektiği çağrısı yapıldı.

BERN

Bern Mizgin Kadın Meclisi öncülüğünde Bern Weisenhausplatz’da bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları katliamı protesto etti.

Katliamda hayatlarını kaybedenler anısına yapılan bir dakikalık saygı duruşu ile başlayan eylemde, katliam esnasına nelerin yaşandığına dikkat çekmek amacıyla bir tiyatro gösterisi yapıldı.

Almanca ve Türkçe yapılan konuşmalarda katliamda yaşananlara vurgu yapılırken, uluslararası toplumun Şengal’de yaşananlara karşı hala sessizliğini koruma cabasında olması eleştirildi.

“Kürt kadınları olarak, Êzidî toplumuna karşı yapılan soykırım ve katliamları ne unutacağız nede unutturacağız” denilen konuşmalarda, esir alınan Êzidî kadınlarının kurtarılması için uluslararası topluma çağrı yapıldı.

Eylem yapılan konuşmaların ardından atılan sloganlar eşliğinde sonlandırıldı.

ZÜRİH

Zürih’te ise Beritan Kadın Meclisi öncülüğünde Frauen Münster önünde bir araya gelen çok sayıda kişi, Êzidî halkına karşı yapılan soykırımı protesto etti. Katliamı lanetleyen pankart ve dövizlerin taşındığı eylemde yapılan konuşmalarda, Êzidî toplumunun örgütlü gücünün korunması ve desteklenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

KDP’nin Şengal politikalarının da eleştirildiği eylemde, PKK’nin Êzidî toplumunu katliamlardan nasıl korunduğuna vurgu yapıldı.

BASEL

Basel Ronahi Kadın Meclisi öncülüğünde Basel Parlamentosu önünde çoğunluğu kadınlardan oluşan yüze yakın Kürdistanlı ve dostu Şengal katliamını lanetledi.

Êzidî toplumuna karşı bugüne kadar çıkarılan fermanlara dikkat çekmek amacıyla 74 mum yakıldığı eylemde, tiyatro gösterimi ile 3 Ağustos 2014’te yapılan soykırım ve soykırım karşı ortaya konan direnişe vurgu yapıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda ise Êzidî halkının direnişine değinilerek, soykırımın unutulmaması için uluslararası topluma soykırımı tanıma çağrısı yapıldı.

ST. GALLEN, LUZERN, WİNTERTHUR

Aynı amaçla kadınlar öncülüğünde İsviçre’nin St. Gallen, Luzern, Winterthur kentlerinde alanlara çıkan çok sayıda Kürdistanlı ve dostu Şengal katliamını 3’cü yıl dönümünde protesto etti.

Katliamı lanetleyen pankart ve dövizlerin taşındığı eylemlerde, Êzidî toplumuna karşı uygulanan soykırımın asla unutturulmayacağı mesajı verildi.