İsviçre’nin 3 merkezinde Öcalan’a özgürlük talebi

1093

Eylemlerde yapılan konuşmalarda, uluslararası güçlerin konuya ilişkin harekete geçmesi talep edilirken, Öcalan’ın özgür oluncaya kadar herkesin sokaklarda olması gerektiği vurgulandı.

İsviçre’nin Biel, Slothurne ve Bern kentlerinde alanlara çıkan Kürdistanlılar ve dostları Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerinde uzun bir dönemden beridir uygulanan tecridi protesto etmek ve Öcalan’ın özgürlüğünü talep etmek amacıyla sokaklara indi.

BIEL

Biel Arin Mirkan Kadın Meclisi öncülüğünde Biel Central Platz meydanında bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları buradan merkez gar istasyonuna kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Yürüyüş boyunca Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden pankart ve dövizler taşıyan kitle, yürüyüş boyunca “Öcalan’a özgürlük”, “Tecride son” sloganları attı.

Yapılan yürüyüşün ardından kadın hareketi adına bir konuşma yapan Sema Doruk, Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekerek, Kürt halkının 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Öcalan’ın sağlık durumundan büyük bir endişe duyduğunu söyledi.

Yapılan açıklamanın ardından tecride dikkat çekmek amacıyla hazırlanan bir dosya bir grup eylemci tarafından Tele Bienne ve Bielertagblat gazetesi yetkililerine sunuldu.

SOLOTHURNE

Solothurne Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde Slothurne merkezde bir araya gelen Kürdistanlılar burada bir açıklama yaptıktan sonra Kürt toplum merkezine kadar bir yürüyüş düzenledi.

Yapılan açıklamada Öcalan’ın Ortadoğu halklarının geleceği için ne anlam ifade ettiğine vurgu yapılırken, Öcalan’ın özgürlüğü için uluslararası güçlerin harekete geçmesi talep edildi.

Tecride dikkat çekmek amacıyla pankartların ve dövizlerin taşındığı eylemde, yerel basında ilgi gösterdi.

Yine eylem boyunca tecride dikkat çekmek amacıyla bildiriler dağıtılırdı.

BERN

Bern TEV-CEND öncülüğünde Bern Merkez gar istasyonunda bir araya Kürdistanlılar ve dostları yaptıkları eylemle tecridi kınayarak, Öcalan’a özgürlük istedi.

Eylem TEV-CEND bağlı müzisyenlerin söylediği parçalar eşliğinde başlarken yapılan konuşmalarda Avrupa’da yaşayan Kürdistanlıların alanlarda olması gerektiğini vurgulandı.

Eylem boyunca bildiriler dağıtılırken, sık sık Öcalan’ın özgürlüğünü talep eden sloganlar atıldı.