İsviçreli siyasetçilerden Türkiye’ye: Efrîn’i terk et!

379

Zürih’te açıklama yapan bir grup İsviçreli siyasetçi, Efrîn’e dönük işgal girişimini kınarken, Türk devletine Efrîn’i terk etme çağrısı yaptı.

İsviçrelilerin Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’i işgaline dönük tepkiler gelmeye devam ediyor. Zürih kanton parlamentosu önünde bir araya gelen İsviçre Sosyalist Parti (SP), Yeşiller, Alternatif Liste’ye mensup Zürih Kanton Milletvekilleri ve Zürih Belediye Meclisi üyelerinden oluşan bir grup siyasetçi yaptıkları açıklama ile Türk devletinin Efrîn’i işgaline tepki göstererek, uluslararası güçlere Türk devletine karşı harekete geçme çağrısı yaptı. Açıklamaya siyasetçilerin yanı sıra insan hakları kuruluşları da katılarak destek verdi.

HESS: EFRİN’İ TERK ET!

Açıklamada ilk olarak Zürih-Amed Kardeşlik Köprüsü adına söz alan Maya Hess, Kürdistan halkının Newroz’unu kutlayarak başladı konuşmasına. Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’i işgal edilmesinin kabul edilmeyeceğini ifade eden Hess, İsviçre’yi Türk devletine karşı harekete geçmeye çağırdı. Türk devletinin Efrîn’deki sivillere dönük yaklaşımlarının uluslararası insancıl hukukun ihlali olduğunu söyleyen Hess, “Türk devleti Efrîn’i kısa sürede terk etmelidir” dedi.

‘İŞGALİ KABUL ETMEYECEĞİZ’

Hess’in konuşmasının ardından siyasetçiler adına yapılan ortak açıklamada Türk devleti ve çetelerinin Efrîn’i işgaline tepki gösterilerek, uluslararası güçlere Türk devletine karşı harekete geçme çağrısı yapıldı.

“Türk devleti uluslararası yasaları ihlal ederek, Efrîn’i işgal etti” denilen açıklamada, İsviçreli siyasetçiler olarak bu işgali hiçbir zaman kabul etmeyeceklerini buna karşı mücadele edeceğine vurgu yapıldı.

İsviçre hükümetine Türk devletine silah satışı durdurma çağrısı da yapılan açıklamada, İsviçre’nin harekete geçerek Efrîn’deki sivillere insani yardım ulaştırması gerektiğine vurgu yapıldı. Açıklamada son olarak, Kürt halkı ile dayanışmanın her alanda büyütülmesi gerektiğine ifade edildi.

‘HAREKETE GEÇİN’

Yapılan açıklamanın ardından söz alan Zürih Kanton Milletvekillerinden Andreas Kirschen, Yeşillerden Muammer Kurtulmuş ve SP’den Gabriella Rotenfluh’de Türk devleti çetelerinin Efrîn’i işgalini sert dille kınayarak, uluslararası güçlere Efrîn için harekete geçme çağrısı yaptı.