İsviçreli seçilmişlerden Strasbourg’daki eyleme destek ziyareti

576

İsviçre’nin Biel şehri belediye meclis üyeleri bugün Strasbourg’da Öcalan’ın acilen ziyaret edilmesi talebiyle İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) önündeki oturma eylemini ziyaret ederek, desteklerini sundu.

19 günü geride bırakan CPT ve Avrupa Konseyi (AK) önündeki arasında düzenlenen oturma eylemi Biel Belediye Meclisi üyeleri Sonja Gurtner ile Roland Gurtner  tarafından ziyaret edildi.

Biel’deki Kürt Toplum Merkezi’nden oturma eylemine dair bilgi aldıklarını söyleyen İsviçreli seçilmişler, bu nedenle Strasbourg’a geldiklerini söylediler.

20 yıldan bu yana başta kadınlar olmak üzere Kürt aktivistleriyle diyalog ve dayanışma içerisinde olduklarını belirten Biel Belediye Meclisi üyeleri, şöyle dediler: “Kürt halkının Öcalan’a sahip çıkıp, umut içinde mücadele vererek kazanacaklarına inanıyoruz. Ve sonunda gülen tarafın Kürt halkı olacağını, bunun meyvelerini toplayacaklarına da inancımız tam.”

Daha sonra Kürdistanlıların sorularını yanıtlayan Sonja ve Roland Gurtner,  burada Kürdistanlılar ile birlikte olmaktan gurur duyduklarını ve mücadelelerine büyük saygılarının olduğunu da vurguladılar.