İsviçre’de tecrit protestoları büyüyor

1342

CENEVRE
Cenevre Demokratik Kürt Toplum Merkezi öncülüğünde Birleşmiş Milletler merkez binası önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları tecridi protesto ederken, Öcalan özgürlük talep etti.
Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı eylemde Kürt gençlerinin bariyerleri aşarak BM binasına girmek istemesiyle birlikte olaylar yaşandı. Polisin biber gazı ve coplarla gençlere müdahale edip ve 5 genci gözaltına almasıyla birlikte büyüyen olaylarda Kürdistanlılar yolu trafiğe kapatarak oturma eylemine geçti.

Bir süre yolu trafiğe kapattıktan sonra BM önündeki eylem alanlarına dönen Kürdistanlılar, arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar eylemlerini devam ettirme kararı aldı.
Eylemde yapılan konuşmalarda Öcalan’ın üzerindeki tecridin artık giderek Kürt halkının sabrını taşırdığına dikkat çekilerek, Öcalan özgür olmadan kimsenin evinde rahat oturmaması gerektiği vurgulandı.
Öte yandan Öcalan üzerindeki tecride ve Kürdistan’a yaşanan katliamlara dikkat çekmek amacıyla aralarında Gazeteci-Yazar Ahmet Nesin’in de bulunduğu bir heyet, BM İnsan Hakları’na bağlı bir yetkili ile görüşme gerçekleştirildi.

Heyetin yaptığı sunumun ardından söz alan BM yetkilisi ise Türkiye’yi yakından takip ettiklerini ve yaşanan durumun aciliyetinin farkında olduklarını dile getirdi. Türkiye’deki yaşananların raporlaştırılarak BM Güvenlik Konseyi’ne sunulduğunu aktaran yetkili, harekete geçmesi gereken kurumun BM Güvenlik Konseyi olduğunu kaydetti.

ZURİH
İsviçre’nin Zürih kentinde de Türk konsolosluğu önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, tecridi protesto ederek Öcalan’ın özgürlüğünü talep etti.

PYD, Halkların Demokratik Birleşik Hareketi ve Türkiyeli sol-sosyalist kesimlerin de destek verdiği eylemde yapılan konuşmalarda, Öcalan’ın sağlık durumundan endişe edildiği belirtildi.

Eylem, yapılan konuşmaların ardından “Öcalan’a özgürlük” sloganları eşliğinde son buldu.

BASEL
İsviçre’nin Basel kentinde “Başkan Apo’nun yaşamı yaşamımızdır” şiarıyla Basel Kanton Parlamentosu önünde bir araya gelen yüzlerce Kürdistanlı ve dostu, tecridi protesto ederken, Öcalan’a özgürlük istedi.
Kanton parlamentosu önünde “Öcalan’a özgürlük, tecride son” pankartları ile bir araya gelen Kürdistanlılar, burada bir oturma eylemi başlattı. Basel Ronahi Kadın Meclisi, Basel Kürt Toplum Merkezi, MLKP, MKP, PARTİZAN ve çok sayıda örgütün katıldığı eylemde, tecride dikkat çekmek amacıyla bildiriler dağıtıldı.

Oturma eylemi boyunca yapılan konuşmalarda tecridin geldiği aşamaya vurgu yapılarak, Öcalan’ın özgürlüğünün Kürt halkının savaş ve barış gerekçesi olduğu belirtildi.
Yine eylem boyunca söz alan çocuklar, Öcalan’a karşı hissettiklerini dile getirdiler.

Kanton parlamentosu yetkilileri gelene kadar eylemlerine son vermeyeceklerini belirten Kürdistanlılar saatlerce oturma eylemine geçti. Uzun bir aradan sonra eylemcilerin talebi karşılık buldu. Alana gelen bazı kanton parlamentosu yetkilileri ve Sosyalist Parti (SP) vekilleri eylemcilerin talepleri dinledi.

Eylem, alana gelen SP vekillerinin yaptığı konuşmanın ardından son buldu.