İsviçre ve Fransa’da tecrit kınandı

820

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecridi ve Cerablus işgalini protesto etmek amacıyla yürüyüş gerçekleştirdi.

DEM-KURD, HDK-Isviçre ve Rojava Komiteleri’nin çağrısı üzerine saat 14.00 de Helvetiaplatz Meydanı’nda bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, tecridi ve Türk devletinin Cerablus işgalini kınayan pankartlar ve Kürt Halk Önderi Öcalan’ın resimlerinin bulunduğu flamalarla yürüyüşe düzenlendi.

Yürüyüş esnasında sık sık “Türk ordusu Kürdistan’dan dışarı”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış”, “Bijî Serok Apo”, “Katil Erdoğan”, “Kanlı ellerinizi Rojava’dan çekin” ve “Rojava’yla dayanışma” sloganları haykıran eylemciler,  çok sayıda bildiri de dağıttı.

LUZERN

İsviçre’nin Luzern kentinde faaliyet yürüten Arin Mirkan Kadın Meclisi, Industri Sokak Festivali’nde Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecride dikkat çekmak için stand açtı. Öcalan’ın yaşamını anlatan broşürler ve tecridi anlatan bildiriler dağtııldı.

TOULOUSE

Güney Kürdistan’ın Toulouse kentinde de aynı amaçla bir yürüyüş gerçekleştirildi. Saygı duruşunun ardından başlayan yürüyüşte Öcalan lehine sloganlar atıldı. Tüm herkesi tecride karşı yapılan eylemlere katılması gerektiği belirtilen eylem, “Be Serok Jiyan nabe” sloganıyla son buldu.