İsviçre ve Almanya’da anma etkinlikleri

630

İsviçre, Fransa ve Almanya’da yaşayan Kürdistanlılar, Zeynep Kınacı’yı (Zîlan) ve son dönemde yaşamını yitiren özgürlük savaşçılarını andı.

İsviçre’nin Lozan, Bern, Solothurn ve St.Gallen kentinde Zeynep Kınacı (Zîlan) şehadetinin 21. yıl dönümünde anıldı.

Lozan Lajîn Kadın Meclisi, St.Gallen Asrin Deniz Kadın Meclisi, Solothurn Pınar Kadın Meclisi ve Bern Mizgin Kadın Meclisi öncülüğünde yapılan anmalar, Kürdistan devrim şehitlerinin anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Anmada yapılan konuşmalarda, Zîlan’ın 1996 yılında gerçekleştirdiği eyleminin özgürlük mücadelesinde bir dönüm noktası olduğunu belirtildi. Yapılan konuşmalarda eylemin sadece askeri sonuçlarının olmadığı, aynı zamanda Türk ordusunu stratejik bir yenilgiye uğrattığı ifade edildi.

Türk devletinin 26 ve 28 Nisan’daki hava saldırılarında yaşamını yitiren YJA-Star komutanları Nalin Muş ve Helin Dersim’in de anıldığı etkinlikte, Zîlan ruhunun bugün dört parça Kürdistan’da mücadele veren savaşçılar şahsında yaşadığı vurgulandı.

Etkinlikte Zeynep Kınacı, Nalin Muş ve Helin Dersim anısına hazırlanan sinevizyon gösterildi.

Anmalar, Kınacı’nın mektubunun okumasının ardından sona erdi.

BENSHEIM

Almanya’nın Bensheim kentindeki Demokratik Kürt Toplum Merkezinde anma etkinliği düzenlendi.

Reqqa’da 15 Haziran’da şehit düşen Şadi Mihemed (Dawud Sofi), 100’e yakın Kürdistanlı tarafından anıldı.

Açılış konuşmasını Gençlik Komisyon Sözcüsü Sinan Oflas yaptı.

Etkinlikte tüm Rojava şehitleri ve Zeynep Kınacı da anıldı.

Bensheim Şehit Aileleri Komisyonu Üyesi Ayşe Damri, şehitlerin ölümsüz olduğunu söylerken, şehit yakınlarından Yaser Mihemed de, yaşamını yitiren savaşçıların yollarından yürüyeceklerini söyledi.

Bensheim DKTM Eş Başkanı Edip Kaya, Zîlan’ın Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ı sahiplenerek bedenini ateş topuna çevirdiğini ve suikastı boşa çıkardığını belirtti.

Kaya, Öcalan’ın “Ben talimat ve görevlerimi şehitlerden alıyorum; onlarla yaşıyorum” sözünün önemine değindi.

Kaya ayrıca, “25 Haziran’da Kobanê’de haince patlatılan bombada yüzlerce insanın katledilmesini kınıyoruz” dedi.

Kaya, Şêx Said’i anarak konuşmasını bitirdi.

KOMAV sözcülerinden Lokman Arslan da, AKP-MHP faşizmine karşı her alanda şehitlere layık bir mücadele yürütülmesi gerektiğini söyledi.

PYD çalışanlarından Ali Mahho, şehitlerin direniş ruhunun halkı özgürleştireceğini söyleyerek, onların sayesinde halkın büyük katliamlardan kurtulduğunu vurguladı.

Bensheim Kadın Komünü adına konuşan Eş Başkan Gülsüm Bilgiç de Zîlan şahsında kadın mücadelesine dikkati çekti.

MARSİLYA

Güney Fransa ve Lyon bölgesinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostlarının katılacağı 3. Arin Mirkan Kadın Festivali, bu yıl Marsilya’nın Septeme-les-Vallons ilçesinde gerçekleşecek. Festival öncesi Marsilya’da çalışma yürüten Arin Mirkan Kadın Meclisi’nin organize ettiği resepsiyonda Zeynep Kınacı (Zîlan) anıldı.

Kadın Hareketi adına konuşan Nursel Kıllıç, Zeynep Kınacı’yı (Zîlan) anarak konuşmasına başladı. “Bugün 30 Haziran, Zilan arkadaşın şehadet yıl dönümü. Böyle bir tarihte kadınların bir araya gelmesi ve ortak mücadele mesajı vermesini anlamlı buluyorum. Arin Mirkan’ı ve Zilan’ı saygıyla anıyorum” dedi.

Arin Mirkan Kadın Meclisi Üyesi Nurcan Keklik de, “Daha fazla şehit vermemek için, şehitleri daha güçlü sahiplenmek lazım. Onların bıraktığı mirasa sahip çıkmak ve çalışmamızı yükseltmemiz lazım” diye konuştu.