İsviçre MİT ve cihatçıların merkezine karşı harekete geçiyor

690

İsviçre, MİT’e ajanlık faaliyeti merkezi haline getirdiği cihatçı örgütlere yakınlığıyla bilenen camilere karşı harekete geçmeye hazırlanıyor.

İsviçre uzun süreden beridir ülkedeki camilerin faaliyetlerini, bu camilerin cihatçı örgütlerle nasıl bir ilişki içerisinde olduğunu ve bazı camilerin MİT’ ajanlık yaptığını tartışıyordu. İsviçre Türk Diyanet Vakfı’na (İTDV) bağlı camilerin yanı sıra ülkedeki birçok cami ve camilere bağlı imamların açıktan İsviçre’de radikal İslam’ı yaydığını tartışma gündemi yapan İsviçre SVP’li Ulusal Milletvekilleri konuyu sık sık parlamentonun gündemine getiriyordu.

Son olarak konuyu parlamentoya taşıyan SVP Ulusal Milletvekili Lorenzo Quadri camilerin denetim altına alınması ve imamların İsviçre dışından getirilmesini engellenmesi başta olmak üzere birçok maddeyi içeren yasa tasarısını İsviçre Ulusal Parlamentosuna sundu.

Ulusal parlamentoda görüşülen yasa tasarısı 89 ret oyuna karşı 94 oyla kabul edilerek, onaylanmak üzere İsviçre Devlet Konsey’ine gönderildi.

Ulusal parlamentodan gecen yasa tasarısına göre ülkedeki bütün camiler bir denetim altında tutulacak. Bugüne kadar giderlerini hem İsviçre devletinden hem de bağış altında dışarıdan gelen paralarla sağlayan camiler, artık İsviçre dışından gelen hiçbir parayı kabul edemeyecek. Yine yasaya göre camilerde İsviçre tarafından belirlenen imamlar tarafından vaazlar verilecek ve camiler İsviçre’den aldığı bütün paraları nereye harcadığını beyan etmek zorunda kalacak.