İsviçre de idam referandumuna ‘Hayır’ dedi

775

Almanya ve Belçika’dan sonra, İsviçreli vekiller de Türk hükümetinin olası bir idam referandumuna İsviçre topraklarında izin verilemeyeceğini belirtti.

İsviçre Dışişleri Bakanı Didier Burkhalter, olası idam referandumu konusun ihtiyatlı konuştu. Bakan, eğer gündeme gelirse “Kendimize bu soruyu sormamız gerekecek” dedi. Burkhalter, anacak şimdilik konu üzerine spekülasyon başlatmanın zamanı olmadığını savundu.

24 Minutes gazetesine göre İsviçreli vekiller ise tavrını net ortaya koydu. Hristiyan Demokrat Parti (PDC) Başkanı Gerhard Pfister, “İdam cezasına ilişkin bir referandum Batı’nın temel değerlerinin ihlali olur. İsviçre’de böyle bir oylamayı da engellemek gerekiyor” dedi.

Pfister, “Değerlere karşı hareket eden yabancı bir hükümetin ülkemizde bu şekilde hareket etmesine izin vermememiz gerekiyor” diye ekledi.

Sosyalist Parti ulusal danışmanı Tim Guldimann, bu konuya ilişkin İsviçre’de oylama yapılmasının kabul edilemez olduğunu vurguladı. Guldmann, İsviçre’nin bir hukuk devleti olduğunu ve her şeyin burada oylanamayacağını kaydederken, “Örneğin köleliğin geri dönüşü üzerine oylama yapılmaz” dedi.

FİALA: KARŞI KOYMAYAN ÜLKELER SUÇ ORTAĞIDIR

Liberal Radikal Parti Zürih danışmanı Doris Fiala, “Avrupa’da idam cezasına karşı açık bir şekilde kendisini ifade etmeyen her Avrupa ülkesi Türkiye’nin suç ortağı olur” diye uyardı.

Blick gazetesine konuşan hukuk profesörü Rainer J-Schweizer de İsviçre’nin kendi topraklarında böyle bir referandumda oy kullanılmasını yasaklaması gerektiğini söyledi.

Almanya ve Belçika da olası bir idam referandumuna karşı açık tutum almışlardı. Pazartesi günü Belçika Başbakanı Chrles Michel, Türkiye’de olası bir idam referandumu halinde Belçika’da oy kullanılmasına izin vermeyeceklerini açıklamıştı.  Michel, “Bu tür bir kampanyanın gerçekleşmesine izin vermek kesinlikle söz konusu olamaz. Bu konuda tavizsiz olacağız” dedi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de Almanya topraklarında olası bir idam referandumunda oy kullanılmasına izin vermeyeceklerini açıklamıştı.