İsveç’ten YPG’lileri tutuklayan KDP’ye kınama

688

İsveç’in değişik yerleşim birimlerinde çalışma yürüten 21 Kürt dernek ve kurumu, aralarında iki İsveçlinin de bulunduğu 4 YPG savaşcısını tutuklayan KDP yönetimini kınadı ve YPG’lileri derhal serbest bırakmasını talep etti.

Rakka’nın özgürleştirilmesi hamlesine katılan İsveçli Jesper Söder ve Andreas Charalabos Panagiotidis; İngiliz savaşcılar Andrew Johnwoodhead ve Lee Egerton 25 Haziran günü Güney Kürdistasn’ın Akre kenti yakınlarında KDP asayişi tarafından gözaltına alınmıştı.

Aralarında İsveç Demokratik Kürt Kültür Merkezi, Stockholm Kürt Enstitüsü, Amara Kürt Kadın Meclisi, Sema Kadın Birliği, Stockholm Mezopotamya Kültür Derneği, Uppsala Kürt Dayanışma Derneği, Avesta Kültür Merkezi, Helsinborg Uluslararası Kadın Derneği ve Warşin Kadın Komünü’nün de yer aldığı kurum ve kuruluşlar, enternasyonal YPG savaşçıların tutuklanmalarına sert tepki gösterdi.

YPG’LİLERİN TUTUKLANMALARI KÜRT DÜŞMANLARINI İŞLERİNE YARAR

21 Kürt dernek ve kurumu tarafından yapılan ortak açıklamada, KDP’nin Rojava’ya ve PYD, YPG/YPJ’ye yönelik olumsuz tutumunun Kürt Halkının düşmanlarının işine yaradığı ve Kürtlerin ulusal birliğine zarar verdiği hatırlatıldıktan sonra şu görüşlere yer verildi:

”Rakka’yı özgürleştirme hamlesi tüm hızıyla devam ettiği ve DAİŞ çeteleriyle şiddetli çatışmaların yaşandığı, Türk devletinin Rojava’ya yönelik saldırılarını artırdığı bir dönemde KDP asayiş güçlerinin YPG savaşcılarının tutuklaması kabul edilemez. Kürt Halkının her zamankinden daha çok birliğe ihtiyacı olduğu bir dönemdeYPG savaşcılarını tutuklayan KDP’yi şiddetle kınıyor ve 4 YPG’linin derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.”

YPG’LİLERİN TUTUKLANMASINA İSVEÇ MEDYASI GENİŞ YER VERDİ

İsveç Devlet Televizyonu başta olmak üzere görsel ve yazılı medya da aralarında iki İsveçlinin de bulunduğu 4 YPG’linin tutuklanmasına geniş yer verdi.

Bundan birkaç hafta önce İsveç Devlet Televizyonu, Söder ile yaptığı söyleşiyi yayınmamıştı. Suriye Demokratik Güçlerin bileşimi ve Rakka’nın kurtarılması operasyonu hakkında açıklamalarda bulunan Söder, ”Rakka’nın bazı bölgelerini ele geçirdik. Ama aynı zamanda mümkün olduğunca daha fazla sivili il dışına çıkarmaya çalışıyoruz” demişti.

Öte yandan İsveç Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yaparak iki İsveç vatandaşının Güney Kürdistan’da yakalandığını doğruladı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI NEZDİNDE GİRİŞİMDE BULUNACAĞIZ

ANF’ye açıklamalarda bulunan İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Hamit Biten, KDP’nin tutukladığı İsveçli iki savaşcının ailesiyle ilişki içinde olduklarını, Jesper Söder ve Andreas Charalabos Panagiotidis serbest bırakılmalarını sağlamak için Dışişleri Bakanlığı nezdinde girişimde bulunacaklarını söyledi.