İsveç’te Roboski ve Maraş katliamları protesto edildi

1633
ANF Images

24-25 Aralık 1978’de Maraş’ta Alevilere, 28 Aralık 2011’de Roboski’de Kürtlere yönelik yapılan katliamlar İsveç’in Uppsala kentinde düzenlenen bir eylemle protesto edildi.

Dün saat 15.00 sularında ilin en işlek meydanı Stortorget’te bir araya gelen Kürdistanlılar, ellerinde üzerinde “Kürdistan’daki katliamları durdurun” yazılı ve Kürdistan’da gerçekleşen katliamların resimlerinin bulunduğu büyük bir pankartla PKK, KCK, YPG/YPJ bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın resminin bulunduğu flamaları taşıdı.

Roboski, Maraş’ta katledilenler ve devrim şehitleri anısına düzenlenen bir dakikalık saygı duruşundan sonra Uppsala Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin Roboski ve Maraş katliamlarının yıldönümleri dolayısıyla yaptığı açıklamayı Sol Parti Uppsala ili Dış İlişkiler Komitesi Üyesi Yekbun Alp okudu.

ROBOSKİ’DE BİLİNÇLİ BİR KATLİAM YAPILDI 

Alp’ın Roboski’de Türk devletinin katlettiği 35 Kürt gencin adlarını tekar teker söylemesinden sonra okuduğu açıklamada, Türk devletinin ABD’nin istihbarat servislerinden sınırdan geçenlerin kaçakçılık yapan gençler bilgisini almasına rağmen savaş uçaklarıyla bombalayarak gençleri bilinçli olarak katlettiği belirtildi.

Türk devletinin kuruluşundan beri Kürtlere yönelik yapılan katliamların somut örnekler verilerek anlatıldığı açıklamada, günümüzde AKP rejiminin Kürt Halkına yönelik soykırım operasyonlarına da şu cümlelerle dikkat çekildi:

“Kürtlere yönelik askeri saldırılar, toplu tutuklamalar ve yargısız infazlar devam ediyor. Son yıllarda Kürdistan’da toplu mezarlara rastlandı. İnsan hakları örgütleri bu toplu mezarların yüzden daha fazla olabileceğini söylüyor. Bu arada Kuzey Irak’a yönelik askeri saldırılar da sürüyor. Türkiye’nin politikasından çocuklar da zarar görüyor. Türkiye cezaevlerinde binlerce çocuk bulunuyor. Bunlar, Türkiye’nin uluslararası sözleşmelere aykırı olarak gerçekleştirdiği insan hakları ihlallerinden bazıları. Tüm bu saldırılar demokrasinin insanlık ve ahlak anlayışına aykırıdır ve kabul edilemez.”

Eylemde sık sık “Kürdistan’la dayanışma”, “Türk ordusu Kürdistan’dan çekilsin”, “Kanlı ellerinizi Kürdistan’dan çekin”, Roboski ve Maraş’ı asla unutmayacağız” ve “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” sloganları atıldı.

‘PKK TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNDEN ÇIKARILMALI’

Sol Parti Milletvekili Emma Wallrup da Roboski katliamının üzerinden 5 yıl geçmesine rağmen katliamı gerçekleştirenlerin yargı karşısına çıkarılmamalarını kınadıktan sonra 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra gerçekleştirilen insan hakları ihlallerine değindi.

Erdoğan’ın hak ihlalleri ve tutuklamalarla Türkiye’yi bir diktatörlüğü dönüştürdüğünü söyleyen Wallrup, “Biz Sol Parti olarak halkın seçilmiş temsilcilerinin; HDP Eşbaşkanları ve milletvekillerinin tutuklamalarını kabul edemeyiz ve derhal serbest bırakılmalarını talep ediyoruz” dedi.

Wallrup, PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılmasını ve Kürt sorunun çözümü için Türk Hükümeti ve PKK arasında yeniden barış görüşmelerine başlanmasını istedi.

Eylem, “Biji Serok Apo” sloganlarının atılmasıyla son buldu.