İsveç’te Qamişlo katliamını kınama eylemleri

1331

Qamışlo katliamı İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen bir gösteriyle protesto edildi. Dün saat 19.00 sularında il merkezindeki Sergel Meydanı’nda düzenlenen gösteride, saldırıda yaşamını yitirenlerden resimlerinin önlerine çiçekler yerleştirildi ve mumlar yakıldı.

Yaşamını yitirenlerinin anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunulan eylemde, DAİŞ çetelerinin saldırılarını kınayan konuşmalar yapıldı ve Kürt Halkı ve dostlarına saldırıdan zarar görenlere maddi yardımda bulunmaları çağrıları yapıldı.

BOLLNÄS

İsveç’in orta kesimlerinde yer alan Bollnäs ilinde de Kürdistanlılar, Qamışlo katliamını protesto etmek için sokaklara çıktı.

Batı İstasyon Caddesi’nde bir araya gelen Kürdistanlılar, katliamı gerçekleştiren DAİŞ çeteleri ve ona destek veren AKP rejimini protesto eden sloganlar atarak il merkezine doğru yürüyüşe geçtiler.

PYD bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın portrelerinin taşındığı eylemde konuşmalar yapan NCDK yöneticileri, Qamışlo saldırısını Rojava ve Minbic’de büyük darbeler yiyen DAİŞ çetelerin son çırpınışları olduğu değerlendirmesinde bulundular ve İsveç kamuoyuna ve siyasi partilere Kürtlerle dayanışmayı yükseltmeleri çağrıları yaptılar.

Bollnäs Komünü Eşbaşkanı Yusuf Rojava kitleyi selamladı ve Qamışlo katliamı hakkında bir değerlendirme yaptı. Rojava, kitleyi Kürdistan’daki gelişmeler konusunda duyarlı olmaya ve zamanında tepki göstermeye çağırdı.
İsveç ve dünya medyasının duyarsızlığına dikkat çeken Rojava, “Mınbiç ve Katliam arasındaki ilişkiye dikkat çekti ve Kürt Özgürlük Hareketi, bütün dünyanın şükran borçlu olması gereken bir mücadele verdi, veriyor. Eğer  Avrupa’da daha fazla katliam olmuyorsa Kürt Hareketi sayesindedir. Ama 50 Kürdün katliamı Avrupa basınında haber değeri taşımıyor” dedi

Eyleme yerel yayın yapan “helahälsinglan” da yer verdi. NCDK yöneticilerinden Shivan Haco, Irak ve Suriye’de Kürtlere yönelik saldırıları protesto etmek için gösteriyi düzenlediklerini söyledikten sonra “Terör Ortadoğu’da yaşayan bizler için günlük yaşamın bir parçası oldu. Artık bu acılar son bulmalı” dedi.

Kürdistanlı Şeymus Kahraman’da, Qamışlo’da yapılan saldırının tüm insanlığa yapılmış bir saldırı olduğunu söyledi. Bugün Qamışlo’yu bombalayanların yarın aynı şeyi İsveç’de de gerçekleştirebilecekleri uyarısında bulundu.

SANDVİKEN

Sandviken Belediyesi’nin önünde yapılan miting, Sandviken Komünü temsilcisi Naim Ağrı’nın konuşmasıyla başladı. Son gelişmelerin bir özetini yaptıktan sonra Qamışlo katlimının Mınbiç’te yaşananlarla mutlak bir ilişkisi olduğunu belirten temsilci, Erdoğan ve Esad’ın Mınbiç’teki zaferi engellemek için DAİŞ’e bu katlimı yapacak ortamı hazırladığını belirtti.

Şehit Aileleri Örgütünden Vecdin Batte, “gününü lafazanlıkla geçiren Kürtlere sesleniyorum; gün laf değil iş yapma günüdür. Biz fedakarlık yapmayıp konuştukça, başımıza daha çok katliamlar gelir”dedi.

Batte’nin ardından, Suriye Demokrat Partisi temsilcisi Abdullah Hacı Muhammed bir konuşma yaptı. Kendisini ve partisini tanıttıktan sonra kitleyi selamlayan Muhammed,  “Heval Öcalan, halkların kardeşliğinin, adaletin, insanca bir düzenin, en önemlisi Ortadoğu’nun bin yıllık sorunlarının nasıl çözüleceğinin ideolojisini ortaya koymuştur ve bu ideoloji bugün Rojava’da hayat bulmaktadır. Yapmamız gereken katliamları durdurmak için hep beraber zalime, Heval Öcalan’nın düşüncesine göre karşı durmakdır” şeklinde konuştu.

Kitle “İsveç gözlerini katliamlara kapama!”, “Öcalan’a özgürlük” sloganları eşliğinde dağıldı.