İsveç’te komployu protesto eylemleri

288

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik komplo 20. yıldönümünde İsveç’in Stockholm ve Göteborg kentleri düzenlenen eylemlerle protesto edildi. Borlänge’de de Öcalan’a yönelik tecride karşı tavır almaları için belediye yöneticileriyle görüşmeler yapıldı

Norra Bantorget Meydanı’nda saat 13.00 sularında başlayan eylemde Kürt Halk Önderi Öcalan’ın resimleri ve açlık grevcilerinin taleplerinin karşılanmasını talep eden pankartlar taşıyan kitle, “Biji Serok Apo”, “Be Serok jiyan nabê”, “Katil Erdoğan, iki yüzlü Avrupa Birliği”, “Leyla’nın talebi talebimizdir”, “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” gibi Türk devletini kınayan ve Kürt Özgürlük Hareketini destekleyen sloganlar atarak yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca Türk devletini kınayan ve tecridin kaldırılmasını talep eden konuşmalar yapıldı. Eylemin amacı hakkında kamuoyunu bilgilendirmek için bildiriler dağıtıldı.

Norrmalmstorg Meydanı’nda İsveç Demokratik Kürt Merkezi ve KNK adına yapılan konuşmalarda 15 Şubat komplosunun uluslararası güçler tarafından Öcalan’ın şahsında tüm Kürt halkına yönelik bir komplo olduğu belirtildi.

Savaş politikasına yönelen Türk devletinin bir yandan Kürdistan’a yönelik saldırı ve bombalamaları arttırırken aynı zamanda Öcalan’a ağırlaştırılmış tecrit uyguladığına dikkat çekilen konuşmalarda Birleşmiş Milletler, Avrupa Birliği ve CPT’ye tecridin kaldırılması için harekete geçmeleri çağrıları yapıldı. Tiyatro sanatçısı Serpil İnanç, Leyla Güven ve açlık grevcilerine hitaben şiirler okudu.

Västerås, Örebro, Uppsala, Gävle kentlerinden gelen Kürdistanlıların da katıldıkları eylem tecridin kaldırılmasını talep eden sloganların atılmasıyla son buldu.

GÖTEBORG

Komplo ve tecridi kınamak için “Barış ve Özgürlük İçin Uzun Yürüyüş, Öcalan’a özgürlük” şiarıyla bir gösteri düzenlendi.

Saat 10.00 sularında Hammarkullen Meydanı’ndan il merkezine doğru yürüyüşe geçen kitle, 17 kilometrelik yol boyunca “Öcalan’a özgürlük, Kürt halkına statü”, “Kanlı ellerinizi Öcalan’dan çekin”, “Tecrit kaldırılsın”, “Leyla’nın talebi talebimizdir”, “Jin jiyan azadi”, “Türk ordusu Kürdistan’dan defol” gibi Türk devletini ve tecriti kınayan sloganlar attı.

Rojava Komitesi ve Göteborg Demokratik Kürt toplum Merkezi’nin çağrısıyla düzenlenen eylemde yapılan konuşmalarda Avrupa Birliği ve İsveç Hükümeti’ne tecride karşı girişimde bulunmaları çağrıları yapıldı.

BORLÄNGE

Kürt Halk Önderi Öcalan’a yönelik tecrit ve Türkiye ve Strasbourg’da süren açlık grevleri hakkında belediye yöneticilerini bilgilendirmek ve girişimlerde bulunmalarını sağlamak amacıyla belediye ziyaret edildi.

Belediye şube müdürleri Jan Bohman, Kenneth Persson, Monica Lundin ve Karin Örjes ile görüşen Kürdistanlılar, Türkiye’deki insan hakları ihlalleri ve Öcalan’a yönelik tecridin boyutlarını ortaya koyan dosyayı belediye yöneticilerine iletti. Dalarna bölgesinde 32 belediyenin oluşturduğu platformun bilgilendirilmesini ve tecride karşı tavır almasını istedi.

Kürt halkının yanında olduklarını söyleyen şube müdürleri, tecridin kaldırılması için girişimde bulunacaklarını belirtti.