İsveç’te KDP’nin Şengal saldırıları protesto edildi

1409
ANF Images

Stockholm, Göteborg ve Malmö’de KDP’nin Şengal saldırıları protesto edildi.

İsveç’in başkenti Stockholm ile Göteborg ve Malmö illerinde AKP ve KDP’ye bağlı çetelerin Şengal’e yönelik saldırılarını protesto etmek ve Êzidîlerle dayanışmak için gerçekleşen eylemlerde Bölgesel Kürdistan Yönetimine Türk devleti ile yaptığı işbirliğine ve Şengal’e yönelik saldırılara son verilmesi çağrıları yapıldı.

STOCKHOLM

İsveç’in başkenti Stockholm’de Şengal’e yönelik saldırıları protesto etmek için bir yürüyüş ve miting gerçekleştirildi.

PJAK’ın çağrısıyla gerçekleşen gösteri saat 13.30’da Mariatorget Meydanı’nda başladı. Eyleme katılan dört parçadan Kürdistanlılar, “Şengal’e saldırılara son”, “Êzidîlerle dayanışma”, “Biji bexvedana Şengale”, “Biji Serok Apo”, “Kanlı ellerinizi Şengal’den çekin” ve “Öcalan’a özgürlük, Kürdistan’a barış” sloganlarını atarak Medborgarplatsen Meydanı’na doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca Êzidîlere yönelik saldırıları kınayan ve saldırıların durdurulmasını talep eden konuşmalar yapan, zılgıtlar çeken ve bildiriler dağıtan eylemciler slogan atmayı Medborgarplatsen Meydanı’nda da sürdürdüler.

PJAK adına konuşma yapan Hamid Aliali, Erdoğan rejiminin Kürt Halkının Rojava ve Bakur’daki kazanımlarını yok etmek için katliamlar gerçekleştirdiğini şimdi de aynı şeyi Şengal’de KDP aracılığıyla yapmak istediğini söyledi. Barzani’yi Êzidîlere bir kez daha ihanet ettiğini belirtti.

İsveç Demokratik Kürt Merkezi Eş Başkanı Ayşe Göktepe, AKP ve Erdoğan rejiminin Kürt Halkının Rojava ve Bakur’daki kazanımlarını yok etmek için katliamlar gerçekleştirdiğini şimdi de aynı şeyi Şengal’de KDP aracılığıyla yapmak istediğini söyledi.

DAİŞ çeteleri Şengal’daki Êzidîlere saldırdığında KDP’nin halkı katliamla karşı karşıya bıkıp geri çekildiğini hatırlatan Göktepe, “PKK ve YPG Êzidîlerin yardımına koşarak onları ölümden kurtardı. Şimdi KDP Êzidîlerin kendilerini savunmaları için kurduğu örgütlere tahammül etmiyor ve Êzidîlere saldırıyor” şeklinde konuştu.

Kürtlerin AKP’nin oyunlarına gelmemeleri uyarısında bulunan Göktepe, KDP’ye Êzidî halkına yönelik düşmanca tutumuna son vermesi ve Türk destekli çeteleri geri çekmesi çağrısı yaptı.

GÖTEBORG

Göteborg Demokratik Kürt Toplum Merkezi’nin çağrısı üzerine yapılan eyleme PJAK, Tevgera Azadi, PYD, Özgür Kadın Hareketi ve Kürt halkının dostları destek verdi.

Sivil toplum örgütleri temsilcileri, il merkezinde yapılan mitingde yaptıkları konuşmalarda KDP’nin DAİŞ’ın saldırılarına karşı Êzidîleri korumayıp geri çekildiğini ve katliamla yüz yüze bıraktığını hatırlattılar.

Şengal’e yönelik saldırıların KDP lideri Mesut Barzani’nin Türkiye ziyaretinden hemen sonra geldiğine dikkat çeken konuşmacılar, Kürdistan’da şehit olan 500 bin peşmergenin Barzani ailesinin koltuğu için değil Kürt Halkının özgürlüğü için yaşamlarını feda ettiğini söylediler ve Barzani’ye Êzidîlere yönelik saldırılarını derhal durdurması çağrısında bulundular.

Eylemde “Biji berxedana Şengale”, “Yaşasın Kürdistan”, “Biji Serok Apo” ve “İhanetçi Barzani” sloganları atıldı.

MALMÖ

Möllenvågtorget Meydanı’nda saat 13.00 sularında bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, “Şengal yalnız değildir” pankratı ile PKK, KCK, YBŞ, YPG/YPJ ve PJAK bayraklarını taşıdı.

Eylemde konuşma yapan Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Goran Hareketi ve KNK yöneticileri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın ulusal birliğin sağlanması için elinden geleni yapmasına karşın KDP’nin Türk devletiyle işbirliği yaparak Şengal halkına saldırılmasını kabul etmeyeceklerini söylediler.

Şengal’e saldırının bir ihanet olduğunu söyleyen konuşmacılar, bu ihanetin hesabının sorulacağını vurguladılar. Tüm Kürtlere Êzidîlere sahip çıkmaları ve KDP’nin saldırılarına birlikte hareket etmeleri çağrıları yaptılar.

Eylemde AKP ve KDP’yi protesto eden sloganlar atıldı.