İsveç’te ‘Dünya Kobanê Günü’de AKP protestoları

1082

sveç’in Stockholm ve Västerås illerinde 1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlamaları, Kürt halkına yönelik topyekün saldırıya geçen AKP hükümeti ve Türk devletini protesto gösterilerine dönüştü.

Her iki ilde de yapılan kutlamalarda, AKP hükümetinin Rojava’ya yönelik tanklı, toplu saldırı ve katliamları, Kuzey Kürdistan’da Kürt politikacılara yönelik baskı ve tutuklamaları kınayan içerikte konuşmalar yapıldı ve aynı içerikte sloganlar atıldı.

İsveç’in başkenti Stockholm’deki Dünya Kobanê Günü kutlaması Mariatorget Meydanı’nda Kürtçe marşların çalınması ve Rojava’da yaşamını yitirenler başta olmak üzere devrim şehitleri için yapılan bir dakikalık saygı duruşuyla başladı.

Kortejin en önünde İngilizce “Yaşasın Kobanê Direnişi” yazılı büyük bir pankartı taşıyan eylemciler, yürüyüş boyunca “Yaşasın YPG/YPJ”, “Yaşasın Kobanê direnişi”, “Rojava ile dayanışma”, “Türk ordusu Kürdistan’dan defol”, “Kanlı ellerinizi Rojava’dan çekin”, “Katil Erdoğan”, “PKK halktır, halk burada” ve “Biji Serok Apo” sloganlarını atarak mitingin gerçekleştiği Medborgarplatsen Meydanı’na geldiler.

Sağnak yağmura rağmen yüzlerce Kürdistanlı, İsveçli ve Türkiyeli devrimcinin katıldığı gösteride Rojava Komiteleri, İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi, Amara Kürt Kadın Meclisi, PYD, PJAK, KNK temsilcilerinin konuşmalarının ortak paydasını Kobanê direnişinin ve Rojava’da kurulan eşit ve adil sistemin Ortadoğu ve dünyanın ezilen halkları üzerine yarattığı etki ve Türk devletinin Rojava’daki oluşumu ortadan kaldırmak için giriştiği saldırılarının kınanması oluşturdu.

İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi adına yapılan konuşmada 15 Temmuz darbesini bahane eden AKP hükümeti ve Erdoğan’ın KHK ülkeyi yönettiğini ve her türlü muhalif sesi susturmak için medya örgütlerini kapattığı ve binlerce ileri ve demokratı cezaevine doldurduğu belirtildi.

AKP hükümetinin halk iradesine darbe gerçekleştirerek 24 belediyeye kayyum atadığı, halkın oylarıyla seçilen belediye başkanlarını temelsiz suçlamalarla tutukladığına dikkat çekildi.

Rojava Komiteleri adına yapılan konuşmada da, AKP Hükümeti’nin Rojava’da Kürt halkının kazanımlarını ortadan kaldırmak için DAİŞ çetelerini bahane ederek YPJ/YPG güçlerine ve sivil halka yönelik katliamlar gerçekleştirdiği belirtildi. AKP Hükümeti’nin gerçek amacının Rojava’daki oluşumu ortadan kaldırmak olduğu belirtilen konuşmada, İsveç hükümeti ve Avrupa Birliği’ne Türk devletinin uluslararası hukuku çiğneyen uygulamalarına tavır almaları çağrısı yapıldı.

PYD ve PJAK temsilcileri Türk devletinin Rojava ve Kuzey Kürdistan’daki katliamlarını kınayan içerikte konuşmalar yaptıktan sonra Rojava’ya yönelik saldırıların son bulması, başta Kürt Halk Önderi Öcalan olmak üzere tutuklanan bütün Kürt politikacıların serbest bırakılmasını talep ettiler.

Västerås ilinde Sigma Meydanı’nda gerçekleştirilen 1 Kasım Dünya Kobanê Günü kutlamasında Västerås Demokratik Kürt Toplum Merkezi yöneticileri, Türk devletinin Rojava Devrimi’ni boğma girişimlerine sessiz kalmayacaklarını, Rojava Devrimi ile sonuna kadar dayanışma içinde olacaklarına vurgu yaptılar ve İsveç hükümetine Türk devletinin saldırgan politikasına karşı çıkması ve Rojava ile dayanışma içinde olması çağrısı yaptılar.

Lave Hadji ve Beritabn Soysüren konuşmalarında Kürt, Ermeni, Süryani, Arap ve Türkmenlerin yer aldığı Rojava’daki demokratik sistemin Ortadoğu’da bir model oluşturduğunu ve Kobanê’nin uluslararası dayanışma, cesaret ve adaletin sembolü olduğunu söylediler.

Yerel medya da Kobanê kutlamalarına geniş yer ayırdı ve katılımcıların görüşlerini aldı. Fatma Savcı “vlt” gazetesine yaptığı açıklamada “Bugün biz kutlama yapmıyoruz. Ölenlerin yasını tutuyoruz” diyerek Tütk devletinin Rojava’daki katliamlarına tepki gösterdi.