İsveç’de Öcalan’ın özgürlüğü için 3 ilde gösteri

775

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması için İsveç’in Stockholm, Göteborg ve Örebro illerinde üç gündür süren çadır eylemleri dün gerçekleşen kitlesel gösterilerle sona erdi.

Stockholm’un Medborgarplatsen, Göteborg’nin Milleniumtorget, Örebro’nun Storatorget meydanlarına konuşmalar yapan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecriti kaldırılmasını ve derhal serbest bırakılmasını talep ettiler.

İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi Eşbaşkanı Hamit Biten, Stockholm’deki eylemde, Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması için Avrupa’da düzenlenen etkinikler hakkında bilgilendirmede bulundu. İsveç Hükümeti ve  Avrupa Birliği’ne Öcalan başta olmak üzere tüm siyasi tutsakların özgürlüğüne kavuşması için girişimde bulunmaları  çağrısı yaptı.

KDP’YE YPG’LİLERİ SERBEST BIRAKMASI ÇAĞRISI

Aralarında 2 İsveçlinin de bulunduğu 4 enternasyonalist YPG savaşçısının tutuklanmasını kınayan Biten, Rakka’nın kurtuluş hamlesine katılan savaşçıların tutuklanmasının DAİŞ çetelerine dolaylı destek vermek anlamına geldiğini hatırlatarak KDP’ye tutukladığı YPG’lileri derhal serbest bırakması çağrısı yaptı.

Dünyada giderek yalnızlaşan ve tamamen tecrit olan AKP Hükümeti ve Erdoğan’ın içine düştüğü durumdan kurtulabilmek için savaş politikasına yöneldiğini ve Afrin’i işgal etme hazırlıklarına başladığını söyleyen Biten, “Erdoğan Rakka’da iyice sıkışan DAİŞ çetelerine nefes aldırmak istiyor.  Ancak eğer Afrin’e saldımaya cüret ederse AKP’nin akibeti Kobanê DAİŞ çetelerinin uğradığı akibetten farklı olmayacaktır” şeklinde konuştu.

Stockholm’deki etkinliğe katılanlardan Deniz Yıldız, ANF’ye yaptığı açıklamada, Öcalan’ın özgürlüğünün sadece Kürt Halkı için değil tüm Ortadoğu’da yaşayan değişik etnik köken ve inançlardan insanlar için önemli olduğunu söyledikten sonra “Öcalan Ortadoğu’nun demokratikleşmesinin baş mimarıdır. Barış ve huzurun sağlanabilmesi için özgür olması gerekir” dedi.

“İSVEÇ HÜKÜMETİ TÜRKİYE’YE TAVIR ALMALI”

Çadıra gelen bazı İsveçliler de Öcalan’ın özgürlüğüne kavuşması için gerekli çabayı göstermeyen İsveç Hükümeti’ni eleştirdiler.

Yapılan tüm seçimlerde sosyal demokrat partiye oy verdiğini söyleyen 83 yaşındaki Tove Rolf, Kürtlere yönelik katliamlara karşı sesiz kalan İsveç Hükümeti’ne “İsveç’in ekonomik çıkarları büyük bir halkın çektiği acılardan önce geliyor. Ben, Hükümetin Türk devletine karşı tavır almasını ve Öcalan’ın serbest bırakılmasını istiyorum” diyerek tepki gösterdi.