İsveç Parlamentosu önünde Öcalan’a özgürlük istendi

215
ANF Images

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için İsveç Parlamentosu önündeki meydanda bir eylem gerçekleştirildi.

Stockholm Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Amara Kürt Kadın Derneği’nin çağrısı üzerine meydana çadır kuruldu. Meydana tecridi protesto etmek için bir kafes yerleştirdi. Üzerine de “Free Öcalan” yazılı uçan beyaz balonlar bağladı. Önüne mumlar yakıldı ve Öcalan’ın serbest bırakılmasını talep eden dövizler yerleştirdi.

Çadıra ayrıca ABD’nin hedef gösterdiği PKK yöneticileri; Murat Karayılan, Cemil Bayık ve Duran Kalkan’ın resimleri ve “Kanlı ellerinizi Kürt Halkından çekin” yazılı bir pankart asıldı.

Öcalan’ın fotoğrafının yer aldığı “Öcalan’a özgürlük” yazılı yelekler giyen eylemciler, çevreden geçenleri Öcalan’a yönelik tecrit hakkında bilgilendirmek için bildiriler dağıttı.

Meydana yerleştirilen hoparlörlerden Kürtçe ve İngilizce marşlar çalan ve tecridi kınayan eylemciler, zaman zaman hazırlanan basın açıklamasını okudu.

Milyonlarca Kürdün Öcalan’ın özgürlüğünü talep ettiği belirtilen açıklamada, “Onunla birlikte siyasi tutsakların serbest bırakılması barışa doğru zorunlu bir adımdır” denildi.

Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış tecridin savaşın tırmanmasına yol açtığı belirtilen açıklamada “Erdoğan barışçıl bir çözümü engellemek için elinden gelen her şeyi yapıyor. Biz Kürdistan’da barış ve demokratik çözüm istiyoruz. Abdullah Öcalan’ın demokratik bir ülkede demokratik özerklik önerisi çözümün teminatıdır” ifadelerine yer veriliyor.