İsveç Parlamentosu önünde Kobanê ile dayanışma etkinlikleri

617

İsveç’in başkenti Stockholm’de 1 Kasım Dünya Kobanê günü kapsamında düzenlenen etkinlikler ivme kazanarak yaygınlaşıyor.

Dün İşçi Eğitim Merkezi (ABF)’de düzenlenen ve Kobanê direnişi sırasında gelişmeleri yerinde izleyen Gazeteci-Yazar Joakim Medin’in konuşmacı olarak katıldığı seminerden sonra, bugün de İsveç Parlamentosu’nun önündeki Mynttorget Meydanı’nda çadır kuruldu.

Saat 13.00 sularında çadır kuran Kürdistanlılar, Kürtçe şarkı ve maşlar söyleyerek çevreden geçenlere Rojava Devrimi ve Kobanê direnişinin önemini, başta Türk devleti olmak üzere bölge ülkelerin Rojava halkına yönelik provokatif ve düşmanca tutumlarını teşhir eden bildiri ve broşürler dağıtıyor.

Çevreden geçenlerden bazıları da çadıra gelerek eylemcilere destek veriyor. Çadırı ziyaret edenler arasında Rojava Özgür Kadın Vakfı’ndan Meike Nack da bulunuyordu.

ANF’e açıklamalarda bulunan Nack, Öcalan’ın Rojava Devrimi’nin düşünce ve felsefesinin bir ürünü olduğunu belirterek “Onun sayesinde Kürt kadınları Rojava Devrimi’ne önderlik etti ve eşitlikçi sistemi kurmayı başardı” dedi.

Rojava’nın önünde iki yol olduğunu; birincisinin halkın kendini yönetmesi ve ikincisinin eskiden olduğu gibi egemen güçlerin hegomonyasına girmek olduğunu söyleyen Nack, “Rojava halkı birinci yolu; adil, eşitlikçi, ekolojik bir toplum sistemi yaratmayı seçti. Rojava Devrimi kadınların öncülüğünde Sayın Öcalan’ın düşünceleri doğrultusunda gerçekleşen bir devrimdir” dedikten sonra devrimci-demokratik kamuoyuna Rojava Devrimi’yle dayanışmaları çağrısı yaptı.

Parlamento binası önündeki çadır etkinliği 31 Ekim Salı ve 1 Kasım Çarşamba günü de devam edecek.

1 KASIM’DA KOBANÊ İÇİN BÜYÜK GÖSTERİ

Öte yandan Rojava Komitesi de, 1 Kasım Dünya Kobanê günü nedeniyle Rojava Devrimi ile dayanışmak ve Türk devletinin Efrîn başta olmak üzere Rojava’ya yönelik saldırgan tutumunu protesto etmek için Stockholm il merkezinde büyük bir yürüyüş ve miting düzenleyeceğini açıkladı.

İsveç Demokratik Kürt Toplum Merkezi ve Amara Kürt Kadın Meclisi, tüm Kürdistanlılar ve dostlarına 1 Kasım Dünya Kobanê günü etkinlikleri kapsamında düzenlenen eylem ve faaliyetlere katılmaları çağrısı yaptı.

Rojava Devrimi ile dayanışma yürüyüşü, 1 Kasım Çarşamba günü saat 18.00’de İsveç İşçi Sendikaları Konfederasyonu (LO) binası önündeki Norra Bantorget Meydanı’nda başlayacak.