İsveç Dışişleri, Türk Büyükelçi Türkmen’i çağırdı!

662

İsveç Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin, vatandaşları Ali Ghavari’nin de aralarında olduğu insan hakları savunucularına dönük asılsız suçlamaları üzerine Türk Büyükelçi Kaya Türkmen’i çağırdı.

İsveç Dışişleri Bakanlığı, aralarında İsveç vatandaşı Ali Ghavari’nin de bulunduğu insan hakları savunucuları hakkında “Terör örgütüne üye olmak ve yataklık etmek” suçlamalarıyla iddianame hazırlanmasından sonra Türk Büyükelçi Kaya Türkmen’i makamına çağırdı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve önceki gün kamuoyuna açıklanan iddianamede, aralarında Ghvari’nin de bulunduğu 8’i tutuklu 11 insan hakları savunucusu hakkında “Silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “Silahlı terör örgütüne yardım etme” suçlamasıyla 7,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası istenmişti.

BÜYÜKELÇİ ÇAĞRILDI VE TEPKİ GÖSTERİLDİ

İsveç Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Sofia Karlberg, insan hakları savunucularına yönelik suçlamaların dayanaktan yoksun olduğunu ve gelişmelerden kaygı duyduklarını iletmek için, Türk Büyükelçiyi makamına çağırdıklarını ve İsveç hükûmetinin konuyla ilgili görüşlerini kendisine ilettiklerini söyledi.

Ghavari ve diğer insan hakları aktivistlerine yönelik suçlamaları ciddi ve kaygı verici bulduklarını söyleyen Karlberg, “Ghavari’ye yönelik suçlamalar ciddi ve dayanaktan yoksun. Türkiye suçlamalarına temel teşkil edecek kanıtları ortaya koymadığı takdirde Ghavari’yi serbest bırakmalıdır” dedi.

AF ÖRGÜTÜ CUMARTESİ GÖSTERİ YAPACAK

Stockholm ‘Amnesty 06- Türkiye Grubu’, Türkiye’de insan haklarının durumuna dikkat çekmek için, 14 Ekim Cumartesi günü startı verilecek olan küresel kampanyasının İsveç etkinliklerini Stockholm’un Medborplatsen Meydanı’nda saat 14.30’da başlatacak.

Türkiye Grubu, aynı etkinlikte, Uluslararası Af Örgütü  Türkiye Direktörü İdil Eser’in yaş gününü de kutlayacağını açıkladı.

Medborgarplatsen’deki etkinlik, Af Örgütü İsveç Genel Sekreteri Anna Lindenfors’un, Türkiye’de insan haklarının durumu, halen cezaevinde tutulan Eser, Kılıç ve insan hakları savunucularının davalarıyla ilgili konuşmasıyla başlayacak.

Etkinlik, 06-Türkiye Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Amnesty Stockholm Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Zarathustra Acat’ın da aynı konuda konuşmasıyla devam edecek. Daha sonra İdil Eser’in yaş günü pastası, meydanda kurulacak Af Örgütü çadırında misafirlere ikram edilecek.