İsveç Barış Konseyi: Öcalan bırakılmalı

747

11 barış derneğinin çatı örgütü İsveç Barış Konseyi İsveç Hükümeti, AB Bakanlar Konseyi ve Yüksek Adalet Divanı’na yazdığı mektupta Öcalan ve siyasi tutsakların serbest bırakılmasını ve PKK’nin terör örgütleri listesinden çıkarılmasını istedi.

11 barış derneğinin çatı örgütü İsveç Barış Konseyi İsveç Hükümeti, Avrupa Birliği Bakanlar Konseyi ve Den Haag’daki Yüksek Adalet Divanı’na yazdığı mektupta Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan ve siyasi tutsakların serbest bırakılmasını ve PKK’nin terör örgütleri listesinden çıkarılmasını istedi.

İsveç Barış Konseyi Genel Başkanı Agneta Norberg’nin imzasını taşıyan mektupta, Kürt halkının değişik etnik köken ve inançlardan hakların bir arada yaşamaları, kadınların kurtuluşu için verdiği mücadelenin olumlu sonuçlara yol açtığına ama aynı zamanda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın zalimce baskısının giderek arttığına dikkat çekti.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın 15 Şubat 1999 tarihinde uluslararası bir komplo sonucu kaçırılmasından sonra kapsamlı psikolojik ve fiziki baskılara maruz kaldığını hatırlatan Norberg, “Öcalan’ın yaşamı ve sağlığı için ciddi endişe duyuyoruz” dedi.

HDP milletvekillerinin ve belediye başkanlarının tutuklandığını vurgulayan Norberg “Bundan dolayı demokratik güçler ve Kürt halkının bizlerin dayanışmasına ihtiyaçları var. Biz, Öcalan ve tüm siyasi tutsakların özgürlüğünü istiyoruz” diyerek CPT’ye Öcalan ve siyasi tutsakları yalnız bırakmaması ve zalimce uygulamalara uğramalarına karşı çıkması çağrısında bulundu.

Norberg, “Tüm kurum kişi, evrensel demokratik haklar, özgürlük, adalet, barış ve insan hakları savunucularına Türk ve Kürt halkların haklarını savunmaya, Erdoğan ve AKP’nin kendisinden farklı düşünenlere yönelik keyfi uygulamalarını kınamaya çağırıyoruz” diyerek, PKK’nin terör örgütleri listesinden çıkarılmasını talep ettiklerini belirtti.