İskoçya, İsviçre ve Fransa’da Öcalan’a özgürlük istendi

1164

Avrupa’da yaşayan Kürtler ve dostlarının Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın özgürlüğü için eylemleri sürüyor. İskoçya, İsviçre ve Fransa’daki eylemlerde Türk devleti protesto edilirken, derhal tecridin kaldırılması istendi.

 EDINBURGH

İskoçya’nın başkenti Edinburgh’ta Kürt Halk Meclisi tarafından organize edilen “Öcalan’a özgürlük” eylemi üçüncü haftasına girdi. Özellikle 15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından Öcalan’ın hayatından endişe duyan Kürdistanlılar, her gün saat 13.00-15.00 arasında stant açıyor. Kentin en kalabalık bölgesi olan Princes Street’te bir araya gelen Kürtler ve dostları, farklı toplumları burada bilgilendiriyor. Her gün yüzlerce broşürün de dağıtıldığı eylemde, Türk devletinin soykırımcı saldırıları hakkında da bilgi veriliyor.

Geleneksel Edinburgh Festivali vesilesiyle her gün yüzlerce kişi stantı ziyaret ediyor.

Kürt Halk Meclisi üyeleri, Öcalan’dan haber alınana kadar eylemlerini sürdüreceklerini belirtirken, Özgür Gündem gazetesinin kapatılmasını ve çalışanlarının gözaltına alınmasını da kınadı.

BERN

İsviçre’nin Bern kentindeki Bahnhofplatz alanında da Öcalan’ın özgürlüğü için oturma eylemi başlatıldı. Kürt Kadın Hareketi ve DEM-KURD üyeleri tarafından düzenlenen eylemde, İsviçre ve Birleşmiş Milletler’e (BM) seslenilerek, Türk devletinin faşist uygulamalarına sessiz kalmamaları istendi.

NORMANDIA

Fransa’nın Normandia kentinde Demokratik Kürt toplum Merkezi üyeleri, başkent Paris’in büyük garlarından Saint-Lazere’de Öcalan’a uygulanan tecride dikkati çekmek için işgal eylemi gerçekleştirildi.

Eylemde, “Türkiye kırmızıçizgimizi aştı” yazılı pankart açılırken, “Öcalan’a özgürlük” sloganları atıldı.