İşgal saldırıları Londra, Hannover ve Toronto’da protesto edildi

133

İngiltere’nin başkenti Londra ile Almanya’nın Hannover ile Kanada’nın Toronto kentinde alanlara çıkan binlerce kişi Türk devletinin işgal ve soykırım saldırılarını protesto etti.

Türk devletinin Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik düzenlediği işgal ve soykırım saldırıları protestoları sürüyor. Londra’da on binler işgale karşı yürürken, Hannover’de ise “Eylemlerimiz işgal saldırıları kırılana kadar sürecek” mesajı verildi.

LONDRA’DA ON BİNLER İŞGALE KAŞI YÜRÜDÜ

Türk devletinin Kuzey-Doğu Suriye’yi işgal saldırıları İngiltere’nin başkenti Londra’da on binlerce kişinin katıldığı bir miting ve yürüyüş ile protesto edildi.

Kürdistan’ın dört parçasından Kürtlerin ve farklı halklardan ve inançlardan Kürt dostlarının katıldığı eylemde, Türk devleti ve Erdoğan’a karşı öfke sloganları atarak, “Soykırıma karşı direniş”, “Türk işgaline son” mesajı verdi.

Londra’da Türk devletinin Rojava’ya yönelik işgal saldırılarına karşı 15 bini aşkın Kürdistanlı ve dostu BBC binası önünde bir araya geldi. Yüzlerce YPG, YPJ ve Kürdistan bayrakları ile Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerinin taşındığı yürüyüşte, “Katil Erdoğan”, “Terörist Erdoğan”, “Terörist devlet”, “Rojava biziz, biz Rojava”, “Biji Serok Apo”, “Biji Kürdistan”, “Biji Rojava” şeklinde sloganların atıldığı yürüyüşte, “Soykırıma karşı direniş Türk işgaline son”, “Hava sahası kapatılsın soykırım durdurulsun”, “Soykırımı durdurun” yazılı onlarca pankart ve döviz taşındı.

Yürüyüş öncesi BBC önünde toplanan kalabalık kitle burada bir miting düzenledi.

Mitingde bir konuşuma yapan İşçi Parti Milletvekili Lloyd Russel Moyle, Türk devletinin işgalini sert bir dille kınarken, acilen Türk devletine ağır yaptırım yapılması, Kuzey ve Doğru Suriye hava sahasının Türk devletine kapatılması ve Türk devleti ile tüm askeri işbirliğinin acilen durdurulması çağrısı yaptı.

‘ERDOĞAN DAİŞ’İN KURTARICISI GÖREVİNİ ÜSTLENDİ’

Birleşik Krallık’ın en büyük sendikası olan Unite The Union uluslararası direktörü Simon Dubbins, konuşmasına “Biz 1,5 milyon emekçi adına söylüyoruz ki, bu mücadelede Kürt halkının yanındayız ve Türk devletinin işgal saldırılarının acilen durdurulması çağrısı yapıyoruz” diyerek başladı.

Kürtlerin 11 bin gencini bu savaşta yitirdiğini söyleyen Dubbins şöyle devam etti: “Binlercesi de yaralandı. Bu alçakça saldırıların durması için dünya harekete geçmeli. Erdoğan DAİŞ’i özgürleştirme misyonu ve görevinde. Şu an DAİŞ’lilerin bulunduğu cezaevlerini bombalıyorlar. Bu savaş faşizme karşı bir savaştır. Ve bu savaşta hep beraberiz ve daha fazlasını yapmamız gerekiyor.”

Dubbins konuşmasını “Yaşasın Rojava”, “Yaşasın Apo” sözleriyle tamamladı.

Demiryolu İşçiler sendikası (RMT) Genel Sekreteri Steve Hedley ise yaptığı konuşmada Rojava’ya daha fazla sahip çıkma ve diktatör Erdoğan’ın hayallerinin gerçekleşmemesi için daha fazla mücadele etme çağrısı yaparak, Avrupa hükümetleri harekete geçene kadar Londra sokaklarında olacaklarını ifade etti.

Stop The War Coalition (Savaşı Durdur Koalisyonu) Başkanı Murad Qureshi ise yaptığı konuşmada Türk devletinin işgal saldırıların kabul edilemez olduğunu ve bu mücadelede Kürt halkı ile beraber olduklarını ifade etti. Yapılan konuşmalardan sonra kalabalık kitle parlamento binasına doğru yürüyüşe geçti.

Yürüyüş boyunca yapılan konuşmalar ve atılan sloganlarla Türk devleti kınandı. Trafalgar meydanında bir haftadır eylem yapan çevreciler de yürüyüşe katılarak destek verdi. Polisin yoğun güvenlik önlemleri aldığı parlamento binası önüne gelen kalabalık kitle tüm ana yolları trafiğe kapattı. Parlamento binası önünde de iki saate yakın eylemini devam ettiren kitle burada yapılan konuşmalardan sonra sona erdi.

HANNOVER

Almanya’nın Hannover kentinde de sokağa çıkan binlerce kişi, Türk devletinin katliamlarını protesto etti.

Yaklaşık 2 bin kişinin katıldığı eylem HBF önünde başladı. Steintor Meydanı’na yürüyen kitle, sık sık, “Terörist Erdoğan” sloganını attı.

Steintor meydanında düzenlenen mitingde bir konuşma yapan Nav-Yêk Eşbaşkanı Çiçek Yıldız “Bu kirli savaş durdurulmalı biz her gün sokaklarda olacağız ve taleplerimiz yerine gelinceye kadar sürdürmekte ısrarlıyız” dedi.

Miting konuşmadan sonra sloganlarla sona erdi.

TORONTO

Kanada’nın Toronto kentinde de binlerce kişinin katılımı ile bir protesto eylemi düzenlendi.

Farklı dernek ve sivil toplum örgütlerinin de katıldığı eylem Bloor ve Yonge caddesinde başladı. Binlerce kişi, Türkiye’yi kınayan pankart, döviz ve YPG-YPJ bayrakları taşıdı. ABD Konsolosluğu önüne kadar süren yürüyüş ardından yapılan açıklamalarda ABD başkanı Trump’un aldığı karar nedeniyle yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiği belirtildi.

Türkiye’nin işgal saldırılarını bir an önce durdurması gerektiği de dile geldi.