İngiliz YPG’li Rutter’in naaşı Manchester’da karşılandı

525

Reqa’da şehit düşen İngiliz YPG savaşçısı Luke Rutter memleketinde yüzlerce Kürdistanlı tarafından karşılandı.

Reqa’yı özgürleştirme hamlesinde şehit düşen İngiliz devrimci Luke Rutter’in (Soro Zinar) cenazesi memleketine gönderildi. Rutter, yüzlerce Kürdistanlı tarafından karşılandı.

İngiltere’nin Liverpool kentinde doğup büyüyen Luke Rutter bu yılın Mart ayında Rojava’ya giderek YPG saflarına katılmıştı. 6 Haziran’da Reqa şehir merkezinde çıkan çatışmada şehit düşen 3 enternasyonalist savaşçıdan biri olan Rutter, üç hafta önce Rojava’nın Derik kentinde yapılan görkemli bir törenle Güney Kürdistan’a uğurlanmıştı.

‘KÜRT HALKININ KALBİNDE YAŞAYACAK’

Resmi işlemlerin tamamlanmasından sonra Luke Rutter’ın cenazesi dün akşam saatlerinde Manchester havalimanına ulaştı. Havalimanı önünde toplanan yüzlerce Kürdistanlı Rutter’ı karanfiller ve ‘Şehîd namirin’ sloganlarıyla karşıladı. Rutter’ın fotoğraflarının yanında farklı tarihlerde Rojava’da yaşamlarını yitiren diğer üç İngiliz şehidin fotoğraflarının da taşındığı karşılama töreninde YPG, YPJ, PKK, KODAR bayraklarıyla beraber Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın fotoğrafları taşındı. Karşılama törenine 2015 yılında yine Rojava’da yaşamını yitiren Kosta Eric Scufield’in babası Chris Scurfied de katıldı.

Rutter’ın naaşı kitlenin beklediği alana vardıktan sonra ‘Şehîd namirin’ sloganları yükselmeye başladı. Naaşın bulunduğu aracı karanfillerle süsleyen kitle bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Saygı duruşunun ardından kitle adına İngilizce ve Kürtçe konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmalarda Rutter’ın Kürt halkının kalbinde bir kahraman olarak hep yaşayacağı ifade edildi.

Törende yapılan konuşmada, “DAİŞ barbarlığının son bulması ve sadece Rojava halklarının değil, tüm dünya halklarının beraber ve özgürce bir yaşamın sahibi olması uğruna Luke Rutter kendi canını feda etmiştir” denildi.

Reqa şehir merkezini özgürleştirme hamlesinde 6 Haziran’da Luke Rutter ile birlikte ikisi Amerikalı 6 YPG’li savaşçı yaşamını yitirmişti.

İngiltere’nin Liverpool kentinden bu yılın Mart ayında YPG’ye katılan 24 yaşındaki Soro Zinar (Luke Rutter) son iki yıl içerisinde Rojava’da yaşamını yitiren dördüncü İngiliz oldu. Berxwedan Givara kod adlı Ryan Lock Aralık 2016, Konstandinos Erik Scurfield Mart 2015’te, Dean Evans, ise 21 Temmuz 2016’da Rojava’da yaşamını yitirmişti.

YPG Genel Komutanlığı tarafından ailesine gönderilen mektupta Luke Rutter’in insanlık değerleri için verdiği mücadelede şehitler kervanına katıldığı ifade edildi.

SEVDİKLERİNE SESLENMİŞTİ

Luke Rutter, yaşamını yitirmeden kısa bir süre önce çekilen bir videoda sevdiklerine şöyle sesleniyor: “Rojava’ya gelişimle ilgili sevdiklerime yalan söyledim. Onlara başka bir yere gideceğimi söyledim. Bunun için hepsinden özür diliyorum. Bunun dışında vardığım karardan asla pişmanlık duymuyorum. Hepinizin de bu kararıma saygı göstereceğinizi umut ediyorum. YPG, bölgeye barışın gelmesi açısından en büyük şans.’’

Yapılan karşılama töreninden sonra Rutter’ın cenazesi otopsi yapılmak üzere hastaneye kaldırıldı. Yapılacak otopsi ve defin öncesi işlemlerden sonra ailenin yaşadığı Birkenhead kentinde toprağa verilecek.