Hildesheim ve Toronto’da işgale karşı eylem

130

Almanya’nın Hildesheim ve Kanada’nın Toronto kentlerinde, Rojava’ya yönelik işgal hazırlığı protesto edildi.

HILDESHEIM
Almanya’nın Hildesheim kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, Türk devletinin Rojava ile Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik işgal hazırlıklarını protesto etti.
Merkez tren garındaki eylemde “Çocuk katili Erdoğan, tutuklu DAİŞ’lileri kurtarma çabasında”, “Alman silahlarıyla ve Alman parasıyla bütün dünyada katletiyor” ve “Türkiye ile kirli pazarlığa yeter artık” yazılı pankartlar açıldı. Eylemde, Tev-Dem & TJK-E bayraklarını da taşıyan kitlenin YPG/YPJ bayraklarına ise Alman polisi tehditle karşılık verdi.
Eylemde Antifa adına yapılan konuşmada, Rheinmetall’in ürettiği tankların sınırda sıralandığını hatırlattı ve Alman devletine tepki gösterdi.
Fed-Dem adına konuşan Letif Karakaş ise “Kürdistanlılar her yerde ayaklanmalı ve işgale hayır demeli” dedi.
YJK-E’den Hakime Yousef da Türk devletinin Kürtleri haritadan silmeyi, DAİŞ’lileri kurtarmayı amaçladığına dikkat çekti.

TORONTO
Kanada’nın Toronto şehrinde de işgal hazırlığı protesto edildi. Eylem Kanada Demokratik Kürt  Federasyonu, Toronto Demokratik Kurt Halk Meclisi ve The Greater Toronto Kurdish House  tarafından organize edildi.
ABD konsolosluğu önünde bir araya gelen Kürdistanlılar ve dostları, işgale karşı pankartlar açtı, YPG-YPJ bayrakları taşıdı ve bildiri dağıttı.
Kurum temsilcileri de eylemdeki konuşmalarında Kürdistanlılara birlik ve seferberlik çağrısında bulundu.