Hildesheim, Krefeld, Berlin’de Qamişlo katliamı protestosu

873

HİLDESHEİM

Almanya’nın Hildesheim kentinde Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından düzenlenen yürüyüş ile DAİŞ çetelerinin Qamişlo’da yaptığı katliam kınandı.

Hildesheim Otogarı önünde toplanan kitle, “Öcalan’a özgürlük Kürdistan’a statü” pankartı açarak, PYD, YJP, YPG bayrakları ve Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın posterlerini taşıyan kitle, kent merkezinde yürüdü. “Şehit namirin”, “Terörist DAİŞ” sloganları atan kitle, yürüyüş boyunca bildiri dağıttı. Eylem Hildesheim belediyesi önünde bildirinin okunması ardından yürüyüş sona erdi.

KREFELD

Almanya’nın Krefeld kentinde de Qamişlo’daki DAİŞ saldırısı protesto edildi.

DİDF, Alman solcular ve Krefeld Halk İnisiyatifi tarafından organize edilen eylemde her kurumun pankartı ve Qamişlo katliamının fotoğraflarının olduğu pankart açıldı.

Eylemde yapılan konuşmalarda Erdoğan’ın topyekün imha politikalarına dikkat çekilerek, devrimci mücadelenin yükseltilmesi çağrısı yapıldı. Eylem, bildirinin okunması ardından sona erdi.

BERLİN

Berlin’de de DAİŞ katliamını protesto etmek amacıyla bir yürüyüş düzenlendi. Almanya Federal Parlamentosu önünde her hafta Çarşamba, Perşembe ve Cuma günü yapılan çadır eylemi ile birleştirilen yürüyüşe, NAV-DEM Berlin, PYD Berlin, Berlin HDK ve Rojavalı gençler katıldı.

Kitle, Qamişlo katliamında yaşamını yitirenler anısına bir dakikalık saygı duruşu ardından yürüyüşe geçti. Brandenburg kapısı önünde başlayan yürüyüş Potzdamer Platz’a kadar sürdü.

Yürüyüşte bir konuşma yapan Berlin Eyalet Milletvekili Hakan Taş, Kürtlere Qamişlo’da ve her yerde katliamı reva görenleri kınadı.

Eylem, “Bütün işgalciler Kürdistan’dan defolun”, “Biji berxwedana Kurdistan”, “Biji berxwedana Qamişlo”, “Biji PKK, YPG”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atan kitle, katliamı lanetleyen konuşmalardan sonra dağıldı.

Kürdistanlıların çadır eylemi ise yarın saat 12.00’dan itibaren Federal Parlamento önünde devam edecek. Tertip komitesi eyleme katılım çağrısı yaptı.