HER YER LİCE, HER YER DİRENİŞ

1145

AKP Faşist devleti  Kürdistan’da  geliştirdiği katliamları daha da pervasızlaştırarak sürdürüyor. Cizre, Sur, Silopi ve diğer şehirlerden sonra, şimdide Lice’de  havadan uçaklarla şehir bombalanıyor. Karada panzer, tank ve tank savarlarla kısaca büyük saldırılar yapıyor.

Türk devleti Lice’yi bilinçli olarak hedef olarak seçmektedir. Lice Kürdistan tarihinde önemli bir yere sahiptir. Kürdistan Özgürlük mücadelesinin ilk adımının atıldığı yer olmasından dolayı Türk egemenlik sistemi Lice’nin bu simgesel değerinden ötürü Lice’yi daima saldırı hedefi olarak seçmiştir.  Türk devleti Kürt şehirlerinde yaptığı yıkma, yakma, talan, göçertme ve katliamlarla Kürtler üzerinde yeni soykırım politikaları geliştirmektedir.

Lice ve köylerine yönelik sürdürülen topyekün savaş sadece Lice ile sınırlı değildir. Türk Devletin hedefi bu operasyonları giderek tüm Kürdistan coğrafyasına yaymaktır.

Bu nedenle de Lice’de devletin sınırlandırılması ve operasyonların sonuçsuz bırakılması, başta halkımız olmak üzere Erdoğan ve devlet faşizmine karşı direnen tüm çevrelerin temel insanı görevidir.

Türk devletinin Kürdistanda geliştirdiği katliam politikalarına karşı direnmek direnen özyönetimleri sahiplenmek, insanım diyen herkesin yapması gereken tarihi bir görevdir. Kürt özgürlük hareketi ve Kürt halkının direnişi karşısında kaybeden Türk devleti bu nedenle saldırı ve katliamlarını kat kat artırmaktadır.  Kendisinden olmayan ve muhalif bütün kesimleri sindirme ve teslim alma politikalarıyla teslim almaya çalışmaktadır. Buna karşı Kürdistan ve Türkiye halklarının faşizme karşı ortaklaşarak mücadelesini heryerde yükseltmelidir. Bilinmelidir ki Kürdistanda geliştirilen özyönetimlerin direnişi sadece Kürdistan özgürlük mücadedesini değil aynı zamanda Türkiye’de de  demokrasiyi güçlendirme direnişidir.

KCDK-E olarak diyoruz ki; gün Lice halkını sahiplenme günüdür. Gün Lice özgülünde öz yönetim direnişlerini her yerde yaşamak ve yaşatmaktır.  Başta tüm Demokratik Toplum Merkezleri ve kurum yöneticilerimiz olmak üzere, devrimci,  demokrat, hümaniter insanlıktan yana tüm kesimleri Lice halkını sahiplenmeye çağırıyoruz.

Avrupa, Amerika, Avustralya, Kanada, Rusya, Japonya ve diğer ülkelerde yaşayan Kürdistanlı ve Türkiyeli halklarımız ve dostlarımız, bulundukları tüm alanlarda, devletin Lice’de yaptığı insan ve doğa katliamını durdurmak için ayağa kalkmalıdır. Herkesi 1 Temmuzdan 15 Temmuza kadar  heryerde her akşam sokaklara çıkarak zengin ve farklı eylem ve etkinliklerle kesintisiz  bir şekilde Lice şahsında özyönetimleri sahiplenme ve Kürt hak önderi Sayın Öcalan’ın özgürlüğünü haykırmaya davet ediyoruz.

Avrupa Demokratik Kürdistanlılar Toplum Kongresi / KCDK-E

 

Belçika 2 Temmuz 2016