HDP’ye saldırılara 5 merkezden tepki

1138

Almanya’nın Hamburg, Norveç’in Bergen, İsviçre’nin Zürih, Avusturya’nın başkenti Viyana ile Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da düzenlenen eylemlere HDP’ye yönelik AKP / Saray’ın gerçekleştirdiği siyasi soykırım saldırıları protesto edildi.

HAMBURG

HDP eş başkanları Selahaddin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ başta olmak üzere rehin alınan vekillere yönelik AKP hükümetinin politikaları Hamburg’da düzenlenen bir mitingle kınandı.

Kent merkezindeki Mönckeberg’de bir araya gelen Kürdistanlılar, HDP milletvekillerinin posterlerini taşırken, ‘HDP özelinde gerçekleşen faşizan saldırıları kınıyoruz’ yazılı bir pankart açtı.

Faşizme karşı eylemlerinin süreceği mesajını veren Kürdistanlılar adına Hamburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi tarafından hazırlanan Almanca bildiri okundu. Bildiride, tutuklama ve baskılar Kürt halkının iradesini kırmaya yönelik beyhude çabalar olduğu belirtildi.

Açıklamada, AKP ve Erdoğan’ın faşizmine karşı direnileceği mesajı verildi.

Mitingde sık sık, ‘Terörist Erdoğan’, ‘Bebek katili Erdoğan’, ‘Terörist Türkiye’ ve ‘Biji Berxwedana Amede’ sloganları atıldı.

Hamburg’daki Kürdistanlılar yarın da aynı yerde saat 16.00’da toplanarak protesto gösterisi düzenleyecek.

BERGEN

Norveç’in Bergen kentindeki akşam saatlerinde toplanan Kürdistanlılar, AKP rejimini ve HDP’ye yapılan haksızlığı protesto etti.

Sonuç alınıncaya kadar eylemde olunacağı mesajı veren Kürdistan’ın dört parçasından gelen Kürtler, ‘Faşist Erdoğan’, ‘Diktatör Erdoğan’, ‘Katil devlet hesap verecek’ ve ‘Bijî Kurd ü Kurdistan’ sloganları attı.

Tutuklu bulunan HDP’li milletvekillerinin resimlerini maske yaparak ve ellerini kelepçeleyerek ayrı bir renk katılan eyleme Norveç halkının ilgisi de yüksekti.

ZÜRİH

İsviçre’nin Zürih kentinde yüzlerce Kürdistanlı ve dostları, HDP’ye yönelik siyasi darbeyi bir mitingle protesto etti.

Belediye önünde düzenlenen eylem Dem-Kurd, Zürich Halk Meclisi, İsviçre Kadın Hareketi ve HDK-Zurich tarafından organize edildi.

Dem-Kurd adına yapılan konuşmada, “Topyekun saldırılara, topyekun mücadele ile karşı durulabilir” denildi.

VİYANA

Avusturya’nın başkenti Viyana’da ise “İrademe dokunma” şiarı ile başlatılan eylemler sürüyor.

Bugün Ciwanên Azad üyeleri gençler Viyana’nın en işlek ve yoğun yerlerinden olan Stephansplatz’da bilgilendirme standı açtı. Akşam saatlerine kadar devam eden eylemde aralıklarla HDP üzerine hazırlana bir sinevizyon gösterildi.

Stantta HDP’ye yönelik operasyonları ve güncel olaylarla ilgili broşürler yer aldı ve gençler tarafından dağıtıldı.

Yarın ise Kürt Kadın Kurumu AVESTA öncülüğünde Schwedenplatz’da saat 17.00’da bir miting düzenlenecek.

PRAG

Çek Cumhuriyeti’nin başkenti Prag’da da bir protesto eylemi düzenlendi. Kürdistanlılar ve Çeklerin katılımı ile yapılan eylem Türk konsolosluğu önünde düzenlendi. Eylemde, “Biji HDP”, “Biji berxwedana Bakurê Kurdistan”, “Biji Serok Apo” sloganları atıldı.