HDP’li vekillerin gözaltına alınması Avrupa’da birçok merkezde protesto ediliyor

1023

AKP/Saray faşizminin HDP eşbaşkanları dahil 11 milletvekilini gözaltına almasına karşı Kürdistanlılar, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın her tarafında anlık tepkilerini gösteriyor.

Birçok ülkede Türkiye konsolosluklarının yanı sıra kent merkezlerinde toplanan binlerce kişi gözaltılara karşı direniş çağrısı yapıyor.

STRASBOURG’DA YÜRÜYÜŞ; KONSOLOSLUK ÖNÜNDE EYLEM SAAT 13.00’TE

HDP eş başkanları dahil milletvekillerinin gözaltına alınmasına karşı Fransa’nın Strasbourg kentinde de çok sayıda kişi Kürt Toplum Merkezi’nde toplandı.

Gözaltı haberlerinin duyulduğu ilk andan itibaren Kürdistanlıların derneğe akmaya başlayan onlarca Kürdistanlı daha sonra Merkez Tren Garı (Gare Centrale) önüne giderek, bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Kent merkezindeki Place Kleber’e kadar yürüyen Kürdistanlılar, sloganlarla gözaltıları protesto etti. Eylem saat 02.40’a kadar devam etti.

Kürdistanlılar, bugün de saat 13.00’te Strasbourg’daki Türk Konsolosluğu önünde geniş katılımlı bir protesto eylemi düzenleyecek.

MANNHEİM’DE YÜRÜYÜŞ

HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasının duyulması ardından Mannheim ve çevresinde yaşayan Kürdistanlılar, Hauptbahnhof önünden şehir merkezine kadar bir yürüyüş gerçekleştirdi.

Demokratik Güç Birliği’nin çağrısıyla bir araya gelen Kürdistanlı ve Türkiyeliler, sloganlar eşliğinde operasyonları protesto etti.

Mannheim’de saat 17.00’de de Paradeplatz’ta bir yürüyüş düzenlenecek.

ROMA’DA TÜRK KONSOLOSLUĞU ÖNÜNDE FAŞİZME KARŞI EYLEM

İtalya’nın başkenti Roma’daki eylem ise Türkiye Konsolosluğu önünde düzenlendi. Konsolosluk önünde toplanan çok sayıda Kürdistanlı ve İtalyan, ‘Direne direne kazanacağız’ sloganlarıyla faşizme boyun eğmeyeceklerini haykırdı.

FRANKFURT

Almanya’nın Frankfurt kentinde yaşayan Kürtler ve dostları da Römerplatz’da toplanarak protesto eylemi düzenliyor. Eylemciler, Hauptwache’den Hauptbahnhof’a kadar yürüyor.

TORONTO

Kanada’nın Toronto kentinde bir araya gelen çok sayıda Kürdistanlı da eylemde. Şehir merkezinde bir araya gelen Kürtler, AKP faşizmine karşı direniş sloganları atıyor.

DORTMUND’DA YÜZLERCE KİŞİDEN OTURMA EYLEMİ

Gözaltıların duyulmasıyla birlikte Almanya’nın Dortmund kentinde Hauptbahnhof’ta toplanan yüzlerce kişi, tren garı içinde oturma eylemi düzenledi. Faşizmi ve destekçisi Alman hükümetinin protesto edilidiği sloganların atıldığı eylemde yapılan konuşmalarda, tüm çevre kentlerdeki Kürtlerin sokağa çıkması çağrısı yapıldı.

STUTTGART’DA YÜZLERCE KİŞİ TOPLANDI

Almanya’nın Stuttgart kentinde yaşayan Kürdistanlılar ve dostları, HDP’li seçilmişlere yönelik siyasi soykırım operasyonlarını Schlosplatz’da protesto etti.

Türkiye saati ile 01:30 sularında yapılan eş zamanlı baskının duyulması ardından 300’e yakın Kürdistanlı ve Alman Schlossplatz’da toplandı. Sloganlarla operasyonlara lanet yağdıran eylemciler, saat 11.00’de Türk Konsolosluğu önünde buluşmak üzere eylemlerini sonlandırdı.

ESSEN’DE SAAT 12.00’DE TÜRK KONSOLOSLUĞU’NA YÜRÜNECEK

Essen’deki Kürdistanlılar saat 12.00’de kentteki Kürt derneğinde toplanarak, Türkiye Konsolosluğu’na kadar yürüyecek.

Essen NAVEND yönetiminden yapılan açıklamada Essen, Bochum , Gelsenkirchen ve Herne kentleriyle çevresinde yaşayan halkın saat 12.00’de başlayacak protesto yürüyüşüne katılmaları çağrısı yapıldı.

BREMEN’DE RADYO BREMEN BİNASINDA EYLEM

Almanya’nın Bremen kentinde bir araya gelen çok sayıda Kürdistanlı Radio Bremen binasına girerek, HDP’ye yönelik sivil darbeyi protesto etti. Buradaki sivil itaatsizlik eyleminin sabah saatlerine süreceği duyurulurken, Bremen ve çevresindeki tüm Kürdistanlılara eyleme katılma çağrısı yapıldı.

LONDRA’DA BBC ÖNÜNDE TOPLANILIYOR

İngiltere’nin başkenti Londra’daki Kürdistanlılar ise BBC televizyonu önünde toplanıyor. Kent ve çevresinde yaşayan Kürtlerin bina önüne gelişleri devam ediyor.