HDP’li vekiller Avrupa Komisyon önünde eylemde

1182

HDP Avrupa örgütü, Belçika’nın başkenti Brüksel’de Avrupa Komisyonu önünde bir protesto eylemi düzenledi.

HDP eş başkanlarını aralarında olduğu dokuz milletvekili ve diğer Kürt siyasetçilerin tutuklanmasını protesto eden eylemciler, Avrupa Komisyonu önünde iki çadır kurdular.

HDP Avrupa örgütünün düzenlediği eyleme, beş eski ve yeni HDP’li vekil katıldı. Tuba Hezer, Faysal Sarıyıldız, Ertuğrul Kürkçü, Kemal Aktaş ve Özdal Üçer, Komisyon önündeki eylemciler arasında yer aldı. Eyleme çok sayıda Kürt organizasyon da destek verdi.

AKP rejiminin baskılarının kınandığı eylemde, Erdoğan’ı diktatör olarak gösteren pankart ve afişler taşındı. Ellerinde, tutuklanan vekillerin fotoğraflarını da taşıyan eylemciler sık sık “Katil Erdoğan” sloganını attılar.

Basının da yoğun ilgi gösterdiği eyleme katılan Avrupa parlamenteri Mark Demesmaeker, Türkiye’de HDP ve Kürtlere yönelik baskıları kınadığını söyledi. Demesmaker, Avrupa Komisyonu binasını göstererek, Türkiye’ye ekonomik ve siyasi yaptırımlar uygulanmasını istedi.

AB KENDİSİNİ NETLEŞTİRMELİ

Bir konuşma yapan HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü, partilerine yönelik baskılara tepki gösterirken, direniş mesajı verdi. Kürkçü, “Halkımızı hiçbir yerde yalnız bırakmayacağız” dedi.

Kürkçü’den söz alarak Kürtçe konuşma yapan HDP’li vekil Tuba Hezer, Türkiye’nin 25 milyonluk bir halkın yok sayıldığı bir ülke olduğunu söylerken, Erdoğan rejimi için “Hiçbir hukuk ve insani değer tanımıyor” dedi.

“Biz onurlu bir direnişle yaşamı kurduk ve bu yolda devam edeceğiz” diyen Hezer, Erdoğan faşizminin sadece Kürtleri vurmadığını Avrupa’ya kadar uzandığını ifade etti. Hezer, AKP iktidarı ile DAİŞ ve El Nusra gibi çeteler arasındaki suç ortaklığına dikkat çekti. Ayrıca Avrupa Birliği’nden Türkiye ile üyelik müzakerelerini durdurmasını isteyen Hezer, “AB kendini netleştirmeli” dedi.

Avrupa Komisyonu önündeki eylem saat 10.00 ile 14.00 arasında gerçekleşti. Bu eylem Salı günü de aynı saatler arasında devam edecek. Salı günü ayrıca, Avrupa Parlamentosu’nda HDP tarafından bir basın toplantısı düzenlenecek.