HDP’li belediye eşbaşkanları tutuklandı

119

HDP’li Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez tutuklandı. Türk rejiminin görevini gasp ederek yerine kayyum atadığı Van Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan hakkında da “duyum” gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarıldı.

-Halkların Demokratik Partisi (HDP) yönetimindeki Savur Belediyesi Eşbaşkanı Gülistan Öncü, Mazıdağı Belediyesi Eşbaşkanı Nalan Özaydın ve Derik Belediyesi Eşbaşkanı Mülkiye Esmez ile 4 belediye çalışanı 15 Kasım’da gözaltına alınmıştı. 3 belediye eşbaşkanı ve beraberindeki belediye çalışanlarının emniyetteki ifade işlemleri 12 gün sonra sona erdi.

Belediye eşbaşkanlar ve belediye çalışanları sabah saatlerinde adliyeye getirildi. Savcılık sorguları yapılan eşbaşkanlar, tutuklama istemiyle mahkemeye sevk edildi.

Haklarında tutuklama talep edilen 3 eşbaşkan tutuklandı.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı, Bedia Özgökçe Ertan hakkında yürüttüğü soruşturmada tutuksuz yargılandığı mahkemelere ve soruşturma yürüten savcılığa yazı göndererek hakkında tutuklama kararı çıkarılmasını istedi.

Başsavcılık tutuklama kararına “Yasadışı yollarla yurtdışına çıkması yönündeki duyumlar”ı gerekçe gösterdi.