HDP heyeti CPT’den acilen İmralı’ya gidilmesini istedi

229

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’dan iki yılı aşkın bir süredir haber alınamazken, CPT ile görüşen HDP heyeti, acilen harekete geçilmesi talebini iletti.

Öcalan’a yönelik tecrite rağmen İmralı adasına gitmeye yetkili yegane kurum olan İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) herhangi bir adım atmamakta ısrar ediyor. Kürtler ve demokratik kesimlerin savaşın önlenebilmesi ve barışın sağlanması için acilen Öcalan’la görüşülmesi talebi, CPT yetkililerine bir kez daha iletildi.

KÜRKÇÜ VE YAĞIZAY CPT’YE ‘İMRALI’YA GİDİLSİN’ TALEBİNİ İLETTİ

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü ile HDP’nin Strasbourg’daki Avrupa kurumları nezdindeki temsilcisi Fayik Yağızay, CPT Türkiye Masası ve sekretaryasından yetkililerle bir görüşme gerçekleştirdi.

Görüşmede Öcalan’dan en son Eylül 2016’da kardeşi Mehmet Öcalan’la görüştürülmesi sayesinde haber alınabildiği hatırlatılırken, ne ailesinin ne avukatlarının ve ne de herhangi bir heyetin İmralı’ya gidişine izin verilmediği kaydedildi.

AİHS İHLAL EDİLİYOR

Bu durumun başta Kürt halkı olmak üzere barıştan yana olan kesimlerde ciddi endişeler yarattığını belirten HDP heyeti, tecritin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (AİHS) de ihlali olduğu vurgulandı.

Türk devletinin uyguladığı tecrit nedeniyle Öcalan’la görüşebilecek tek yetkili kurumun CPT olduğuna dikkat çeken HDP heyeti, Kürt halkı ve barış yanlılarının bu yönlü beklentileri olduğunun altı çizildi.

TECRİTE KARŞI AÇLIK GREVLERİNE DİKKAT ÇEKİLDİ

Cezaevlerinde Leyla Güven’le başlayan ve giderek Kürdistan ve Avrupa’da yayılan açlık grevlerine değinilen görüşmede, CPT’nin konuyu acilen gündemine alması istendi. HDP heyetindeki Kürkçü ve Yağızay, açlık grevlerinin yaşanan ağır duruma karşı duyarlılık çağrısı olduğunun altını çizdiler.

CPT ‘AKTİF DİYALOG’ İÇİNDE!

CPT yetkilileri ise, Öcalan’ın durumuna yönelik Türk yetkililerle ‘aktif diyalog’ içerisinde olduklarını belirtmekle yetindiler. Ancak yetkililer, Öcalan’ın durumuna ilişkin herhangi bir bilgi paylaşmadılar.

CPT, Kürt halkının bu yönlü beklentilerine rağmen daha önce Türkiye’deki cezaevlerini ziyaret etmiş ancak Öcalan’la görüşmemişti.