HDK-Avrupa’dan Şengal Meclisi’nin açlık greviyle dayanışma

1103

Şengal Diaspora Meclisi yöneticisi Ezidilerin Fransa’nın Strasbourg kentinde 17 gündür sürdürdüğü açlık grevine bir destek de Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Avrupa Koordinasyonu’ndan geldi. Koordinasyondan 8 kişilik bir grup bugün dayanışma amaçlı açlık grevine girdiler.

HDK Avrupa Koordinasyonu tarafından yapılan açıklamada, Şengal Diaspora Meclisi yöneticilerinin 17’nci gününe giren açlık greviyle dayanışmak amacıyla 8 kişiyle açlık grevine girildiği belirtildi.

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan üzerindeki tecritin kaldırılması ve Şengal’e statü tanınması taleplerinin desteklendiğinin vurgulandığı açıklamada, “CPT’nin Türkiye’ye gidip Sayın Öcalan ile görüşmeden dönmesini kınıyoruz” denildi.

Öcalan’ın sağlık ve güvenliği noktasındaki endişelere dikkat çekilen açıklamada, yaşanan kaygıların giderilmesi için avukatlarının veya aile bireylerinin görüştürülmesi çağrısı yapıldı.

Açıklamada devamla şöyle dendi: “17’nci günündeki bu direnişi başlatan Şengal Diaspora Meclisi’nden Ezidi arkadaşlarımızı selamlıyoruz. Ezidi halkımıza Şengal’de yapılan katliam, aynı zamanda bir kadın katliamıdır. Kadınlar her zaman barış ve özgürlük mücadelesinin temel öznesi v öncüsüdür. Öcalan’ın özgürlüğü, kadın özgürlük mücadelesine önemli bir katkı olacaktır.”

HDK-Avrupa Koordinasyonu adına 2 günlük dayanışma açlık grevine giren isimler şunlar: Metin Ayçiçek, Baki Selçuk, Naime Erdem Başaran, Hüseyin Alataş, Samet Erdoğan, Düzgün Arslan, Numan Uçar ve İsmet Çelik.