HDK Almanya’nın 1. Olağan Kongresi düzenlendi

1302

Frankfurt kentinde, HDK Almanya’nın 1. Olağan Kongresi düzenlendi.

Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Almanya, 1. Olagan Kongresi’ni Frankfurt kentinde DGB Haus’da düzenledi. 300’ü aşkın delege ve 250 misafirin katılımıyla düzenlenen kongrede konuşan HDK Almanya Eş Sözcüsü Fatoş Göksungur, HDP’ye dönük siyasi soykırımı kınadı.

Göksungur, “Nasıl Seyit Rıza düşmanın  önünde diz çökmediyse, bugün HDP ve Selahattin Demirtaş da diz çökmedi” dedi.

Eş Sözcü Ali Mitil de tutuklanan eş genel başkan ve vekiller için dayanışma mesajı verdi. Yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Mitil, gençlik konusunda zayıf kaldıklarını da söyledi.

KÜRKÇÜ: DEMOKRASİ TEST EDİLİYOR!

HDK Eş Sözcüsü ve HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü de kongreye katıldı. Kürkçü, “HDK burada Kürdistan ve Türkiye arasında oluşan bir köprü olacaktır. Siyasi, kültürel açıdan Avrupa’da bu ihtiyaç var” dedi.
Kürkçü, kongreye katılanlara şöyle hitap etti:

“Sizlerin burada en büyük görevi, Avrupa halklarının gözünü açmak.
Sermayenin ve egemenlerin saldırılarına karşı yeni bir kapı açıyoruz. Bizden beklenilen, Ortadoğu’nun hegemonyasına karşı, sınıf mücadelesine, göçmenlerin mücadelesine ortak yanıt vermeniz. Uluslararası yeni bir birlik oluşturmak ve siyasi verimi ve sonuçları, Ortadoğu sınırlarını içeren mücadeleyi hedef alan, geniş kapsamda özgürlük mücadelesine dahil olmalıyız.
HDP’nin genel kurul ve komisyon çalışmalarına katılmama kararına da değinen Kürkçü, bunun tarihi bir karar olduğunu ve ortak hareket edilmesi için fırsat sunduğunu kaydetti. Tutuklanan eş genel başkan ve vekillerin derhal serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Kürkçü, “Bu insanların içeride yatması, Türkiye’de Nazi diktatörlüğünün geliştiğini gösteriyor. Bunlar devam ederse başka ülkeler de Tayyip Erdoğan’dan esinlenebilir, ‘biz de yapabiliriz’ iddiasını güçlendirir. HDP vekilleri şahsında Avrupalı demokrasi Türkiye’de test ediliyor. Avrupa demokrasisi biçimsel kalmaya devam ettikçe, gericilik tahakküm etmeye açıktır” diye konuştu.

KOÇ: HERKESE ULAŞALIM

KCDK-E Eş Başkanı Yüksel Koç da “Avrupa’da yaşayan 6 milyon Kürdistanlı ve dostları var. Bizler  HDK projesiyle birlikte bu kitlelerin hepsine ulaşmayı düşünüyoruz. Bunun için burada bulunan delegeler kendi bulundukları yerlerde mutlaka herkese ulaşmalılar. Bizler umutluyuz, güçlüyüz ve kazanacağız. Ne kadar ortak çalışma yaparsak o kadar Avrupa’da güçlü oluruz” dedi
Kobanê’den kongreye gelen bir heyet adına konuşan Abdil Kobani de DAİŞ’e karşı elde edilen zafere değindi. Kobani, “Bizleri yalnız bırakmadınız ve Kobanê için yaptığınız çalışmaları
Kongreye Kürdistan İslam Kongresi, Fransa HDK, SYKP, YJK-E, Kürdistan Komünist Partisi, Almanya Süryani Federasyonu, Sol Parti, Frankfurt Haziran Hareketi de mesaj gönderdi.
Kongrede, Ali Mitil ve Elif Sonzamancı da eş başkanlığa seçildiler.