HDK-A toplantısının sonuç bildirgesi

908

HDK-A toplantısının sonuç bildirgesinde, faşizme karşı mücadelenin büyütülmesi ve birlik çağrısı yapıldı.

Öcalan’a tecridin sona ermesinin hem Kürt halkının özgürlüğü, hem de Türkiye’nin demokratikleşmesi için önem arz ettiğine dikkat çekilen bildirgede, tutsak HDP’lilerle dayanışmanın büyütülmesi gerektiği vurgulandı.

Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A) Merkez Yürütme Kurulu, 2 Eylül’de Lahey’de (Den Haag) yaptığı dördüncü toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı.

Eş Sözcüler Esra Asiye Güden ve Demir Çelik dahil, 37 kişiden oluşan MYK, üyelerinin büyük çoğunluğu ve bazı ülke yürütmelerinden katılımla birlikte 40’ın üzerinde kişiyle toplandı. MYK dördüncü toplantısını gerçekleştirirken, ikinci meclis toplantısını da konferans şeklinde örgütleme kararı aldı. Önümüzdeki MYK toplantısı 4 Kasım’da Köln’de, bir sonraki toplantı da Paris’te gerçekleştirilecek.

‘EN GENİŞ TOPLUMSAL MUHALEFET ÖRGÜTLENMELİ’

“Nuriye ve Semih ile dayanışmaya devam” mesajının verildiği bildirgede, Avrupa’da yaşayan tüm halkların, kültürlerin, kimliklerin eşit, özgür ve demokratik birlikte yaşama iradesini büyütmenin önemine dikkat çekti. Demokrasi, özgürlük, hak, adalet ve barış mücadelesinin meşru ve ortak zemini yeni yaşamı, demokrasiyi örgütlemenin, demokratik, ekolojik ve kadın özgürlükçü mücadelenin Avrupa kıtasındaki en temel örgütü olma iddiası yinelendi.

Türkiye’de derin bir siyasal ve ekonomik kriz yaşandığının ifade edildiği bildirgede, “HDK-A, demokratik meşruiyetini yitirmiş iktidarın her tür hile ve baskıyla parti devleti diktatörlüğünü tahkim ettiği, evrensel insan hak ve özgürlüklerinin kullanılamaz olduğu, yargı bağımsızlığı ve tarafsızlığının olmadığı, iktidarın her tür denetim dışında olduğu, demokratik muhalefet ve siyaset başta olmak üzere tüm muhalefetin ağır baskı ve tehditle teslim alınmak istendiği, kadınların özgür ve eşit yaşam koşulları ve mücadelelerinin zor ve şiddetle engellenmek istendiği AKP-MHP faşizmine karşı, en geniş toplumsal muhalefetin, ortak cephesini örgütleyerek mücadeleyi büyütmenin gerekliliğine vurgu yaptı” denildi.

ÇALIŞTAY, KONFERANS VE KENT MECLİSLERİ PLANI

Avrupa ve dünyada demokrasi hareketini geliştirmek ve güçlü kılmak adına HDK-A’nın siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları, emek örgütleri, ekolojist hareketler, kadın ve gençlik hareketleriyle ilişkilenmesi, toplum dinamiklerinin en geniş yelpazede HDK-A meclislerinde yer almalarını sağlamaya yönelik çalıştay ve konferansların örgütlenmesi planlarına da bildirgede yer verildi.

Ülke ve kent meclislerinin örgütlenmesi inisiyatifinin hayata geçirilmesi, toplumsal devrim inşa çalışmaları içinde olunması gerektiği de bildirgede vurgulandı.

‘ÖCALAN’IN ÖZGÜRLÜĞÜ HERKESİ KURTARIR’

Bildirgede, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a uygulanan ağırlaştırılmış tecridin sona erdirilmesi, özgürlüğüne, sağlığına kavuşturulmasının hem Kürt halkının statüsü, hem de Türkiye ve Ortadoğu’nun demokratikleşmesi için büyük önem arz ettiği belirtildi.

HDP milletvekilleri ve devrimci parti ile örgütlere dönük tutuklamalara karşı duyarlılığın artırılması gerektiğinin vurgulandığı bildirgede, Türkiye’nin Interpol aracılığıyla Avrupa’daki Kürtlere ve sosyalistlere saldırılarına karşı da harekete geçilmesi istendi.

Özgün ve özerk kadın meclisi inşa çalışmalarının sürdürülmesi kararlılığının kaydedildiği bildirgede, Frankfurt’ta kaçırılarak katledilen Saray Güven anılarak, erkek şiddetine karşı mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı.

Sur’un, Hasankeyf’in faşist AKP tarafından yok edilmesine karşı Birleşmiş Milletler nezdinde girişimde bulunmak üzere HDK-Avrupa ve ülke meclisleri olarak harekete geçilmesi kararı da alındı.

HDK-A MYK’sı Avrupa’da yaşayan Türkiyeli ve Kürdistanlı halklar başta olmak üzere Avrupa’da tüm toplum dinamiklerini bir kez daha, demokratik ve özgür yaşam için toplumsal barışı var etme ve faşizme karşı yan yana gelmesinin önemine dikkat çekti.

HDK-A, demokrasiye ve özgürlüklere sahip çıkanları, direnen halkları; demokrasi, emek ve barış güçlerini, kadın özgürlük hareketlerini enerjilerini HDK-A’da buluşturmaya çağırdı.