HDK-A Stuttgart Meclisi kuruldu

3009

Özgürlük, devrim ve sosyalizm şehitleri anısına yapılan saygı duruşunun ardından kongreye geçildi.

Divan adına Derya Varan, HDK-A Stuttgart Meclisi ile ilgili açılış konuşmasını yaptı.

Varan, Özgürlük ve demokrasi güçlerinin birliğini daha da güçlendirmek amacıyla Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A)’nın çalışmalarını sürdürdüğünü, Stuttgart’ta da 1 aydır sürdürülen çalışmanın ardından bu toplantıyı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Kurucu Meclis toplantısında HDK-A Almanya Girişimi sözcülerinden yazar Metin Ayçiçek yaptığı konuşmada, Stuttgart Meclisinin hem Türkiye ve Kürdistan’daki sorunlarla hem de Stuttgart’taki yerli ve göçmen halkların sorunlarıyla ilişkilenmesi gerektiğinin altını çizdi. Ayçiçek, HDK-A ile Demokratik Güçbirliği Platformunun karşılaştırmamak gerektiğini ve birlikte mücadele etmelerinin bir zorunluluk olduğunu, HDK-A’nın Demokratik Güçbirliği Platformunun rol ve misyonunu aşan kapsayıcı bir boyutunun bulunduğunun altını çizdi.

Nav-Dem adına konuşan Ali Gürsu, kendi adına konuşan Aynur Karakaya ve SYKP adına yapılan konuşmalarda bir aydır sürdürdükleri Stuttgart Meclis çalışmaları hakkında detaylı bilgiler verdiler.

MLPD adına yapılan konuşmada da HDK-A Stuttgart Meclisini destekledikleri ve başarı dileklerini sundukları belirtildi.

STUTTGART MECLİSİ SEÇİLDİ

Meclis üyelerinin yaptığı konuşmalar ve soru bölümünün ardından HDK-A Stuttgart Meclisi seçimlerine geçildi. 5’i kadın 4’ü erkek 9 kişilik Yürütmeye, Aynur Karakaya, Derya Varan, Safiye İşcan, Ayfer Ber, Gülten Yılmaz, Necati Akın, Ali Gürsu, Necati Abay, Orhan Güllü seçildi.

Kurucu Meclis toplantısının ardından yapılan ilk Yürütme toplantısında Aynur Karakaya ve Ali Gürsu, HDK-A Stuttgart Meclisinin Eş Sözcüleri olarak belirlendi.