HDK- A Kadın Meclisi Girişimi’nden Şengal açıklaması

607

HDK-A Kadın Meclis Girişimi: 3 Ağustos’ta alanlarda buluşalım HDK-A Kadın Meclis Girişimi, Şengal soykırımının dördüncü yıldönümü olan 3 Ağustos’ta dünyanın her tarafında yapılacak eylemlere katılım çağrısında bulundu.

HDK-A Kadın Meclis Girişimi, 3 Ağustos 2014 tarihinde Şengal’de yapılan “74’üncü Êzidî soykırımının 4. yıldönümü vesilesiyle yazılı bir açıklama yayınladı. Kadın Meclisi Girişimi, 3 Ağustos günü dünyanın her tarafında soykırımı protesto etmek amacıyla tüm kadınların şiddete, karşı sokaklara çıkarak Şengalli kadınların yaşadığı acıyı paylaşmaya ve mücadeleyi büyütmeye çağırdı.

HDK-A Kadın Meclis Girişimi açıklamasında şunları belirtti: “Şengal’de 3 Ağustos 2014’te DAİŞ çetelerinin saldırılarına uğrayan Êzidî halkı toplu katliamlardan geçirildi. Bu saldırı Êzidî halkının uğradığı diğer katliamlara atıfta bulunularak 74. Ferman olarak tarihe geçti. KDP peşmergelerinin, 3 Ağustos günü habersizce geri çekilmeleri ve halkı savunmasız bir şekilde bırakmaları, bu katliamın bu denli acımasız bir tahribat yaratmasına neden olmuştu.

DAİŞ çeteleri Şengal’de yaşayan çeşitli uluslardan kadınlara yönelik eril şiddetin her türlüsünü uygulamış, Êzidî kadınları özel olarak hedeflemiştir. Şengalli kadınlara sistematik olarak şiddet, tecavüz saldırıları gerçekleştirmiş, yerinden yurdundan ederek köle pazarlarında satmıştır.

İnsanlığın yüz karası bu çete küçük kız çocuklarını dahi ayırt etmeden faşist, İslamcı zulmü, zorbalığı, tecavüzü kadınlara uygulamıştır. En az 5 bin kadın ve çocuk DAİŞ’in zulmünde, köle pazarlarında satılmıştır. Bugün hala DAİŞ’in elinde zulüm altında bulunan Şengalli kadınlar kurtarılmayı beklemektedir. Êzidî kadınlara yönelik saldırılar hala devam etmektedir.

Efrin’de faşist Türk devletinin işgaliyle birlikte yüzlerce Êzidî kadın kaçırılarak tecavüze uğramıştır. Tek adam diktatörlüğü, talancı Osmanlıcılığa öykünerek halklarımıza, kadınlara zulüm dayatıyor. Dün DAİŞ’in başkumandanı olan Erdoğan diktatörlüğü Şengal’de gerçekleşen katliamlarda nasıl ki sorumluluk sahibiyse, bugün de Efrîn’de ordusu ve himayesindeki çeteleri ile işgal ve talanda aynı sorumluluktadır. Şengalli kadınların yaşadıkları katliam, tecavüz, köle pazarlarında satılma zulmüne karşı dünya kadınları olarak mücadele ve dayanışma göstermeliyiz. Onların yaşadığı acılar ancak birlikte mücadele ile aşılacaktır.

Erkek egemen şiddete ve katliamlara karşı sokaklara çıkarak Şengalli kadınların yaşadığı acıyı paylaşalım, mücadeleyi büyütelim. 3 Agustos’ta Şengalli kadınların yaşadığı zulme ve şiddete karşı gerçekleşecek eylemelere aktif olarak katılalım.”