HDK-A: Efrîn için her yeri direniş alanına çevirelim!

333

HDK-A, Efrîn’e saldıran Türk devletinin yenilgiye mahkûm olduğunu belirtirken, her yeri direniş alanına çevirmeye çağırdı.

Halkların Demokratik Kongresi-Avrupa (HDK-A) Merkez Yürütme Kurulu, Türk devletinin Efrîn’e dönük işgalci saldırılarına ilişkin bugün yazılı açıklama yaptı.

“AKP-Erdoğan diktatörlüğü Efrîn’e yönelik hava saldırıları ile Rojava halklarına savaşı dayatıyor” diye başlayan açıklamada, şunlar kaydedildi:

‘YENİLGİYE MAHKÛMLAR’

“Türkiye ve Kürdistan’da halklarımıza, kadınlara, gençlere ve tüm ezilenlere azgınca saldıran, tüm ülkeyi hapishaneye çeviren diktatörlük, şimdi de Rojava devrimine saldırarak katliamcı politikaları ile hegemonya alanını genişletmeye çalışıyor.

OHAL koşullarında çıkarılan yeni KHK’lar yoluyla keyfi uygulamalar geliştiren, cezasızlık ve tek tip elbise yasası ile iç savaş hazırlıklarına girişen Saray diktatörlüğü, uluslararası alanda ve içte yaşadığı çıkışsızlığı Rojava devrimini boğma çabasıyla kendine alan açma arayışı içerisindedir. Muhalif tüm sesleri kesmek, ezilen tüm kesimlerin zulme ve baskıya karşı olan hoşnutsuzluklarını bastırmak, halkların iradesini çiğnemek için girişilen tüm bu saldırgan politika ve uygulamalar, elbetteki umudun isyanını da mayalıyor. Rüzgar ekenler, fırtına biçecektir!

Efrîn halkına hava bombardımanları ve gerici çeteler eliyle savaş başlatan faşist AKP-Erdoğan diktatörlüğü şimdiden yenilgiye mahkûmdur. Efrîn halkı ve onun savunma güçleri ilk andan itibaren direneceklerini ilan etmişlerdir. Dün Kobanê’de yaratılan onur ve iradenin destansı ayağa kalkışı, bugün Efrînhalkının muazzam direnişi ile büyütülecektir. Kobane’nin direnişçi ruhu yeni bir Stalingrad olmuşken, Efrîn, bugünden yeni bir Vietnam olarak, Saray diktatörlüğünün hükümranlığını yerle bir edecek cüretin adresi olacaktır.

Kobanê direniş günlerinde sokağı tutan, günlerce, haftalarca eylem eylem Avrupa sokaklarında ‘Düştü, düşecek’ diyenlere cüretli devrim müdafası gerçekleştiren Türkiyeli, Kürdistanlı göçmen halkımız aynı ruhla Efrîn’i savunmaktan geri duymayacaktır.

Efrîn’e saldırı ve işgal, sadece Kürt halkının bir sorunu olarak görülemez. Zira biliyoruz ki, Efrîn’de sömürgeci Türk devletinin başarı ya da yenilgisi; Türkiye halklarının başarı ya da yenilgisi olacaktır! Efrîn halkının zaferi sadece Türkiye halklarının değil, aynı zamanda Ortadoğu ve dünya halklarının zaferi olarak tarihe geçecektir.”

ÇAĞRI

HDK-A, açıklamasının sonunda da şu çağrıyı yaptı:

“Yaşadığımız tüm ülkelerde, kentlerde Efrîn halkının direnişine ortak olmak ve bu mücadeleyi büyütmek için her yeri direniş alanına çevirelim! Efrîn halkının direniş ve onura kesmiş mücadelesinin yanında olmak için sokağın özgürleştirici gücünü kuşanalım! Her yer direniş alanı olarak sesimiz ve soluğumuzun izlerini taşısın! Efrîn halkına yalnız olmadığını eylemlerimizin gücüyle gösterelim! Bu bir insanlık nöbetidir, haydi nöbet yerlerini doldurmaya, haydi Efrîn halkıyla dayanışmayı büyütmeye!”