Hannover’de tecrit paneli

1149

Almanya’nın Hannover kentindeki DKTM ve kentteki yaklaşık 30 sivil toplum örgütünün katılımıyla, Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’a yönelik tecride ilişkin, Almanya İşçi Sendikası binasında panel gerçekleştirildi. Panele,  Öcalan’ın avukatlarından Newroz Uysal ve Av. Rotinda Polat konuşmacı olarak katıldı.

Öcalan’la görüşmelerine 5 yılı aşkın bir süredir izin verilmediğini belirten avukatlar, Kürt Halk Önderi’nin sağlık koşullarına ilişkin de bilgilendirme yaptı. Tecridin hem Kürdistan hem de Ortadoğu’daki değişimlerin önünü almayı amaçladığı vurgulanırken, Öcalan’ın daha önce darbe mekaniğine dikkat çektiği ve bu konuda ciddi uyarılar yaptığı hatırlatıldı.

Öcalan’ın en son Mehmet Öcalan´la yaptığı görüşmede, AKP’nin ciddi olması halinde, sorunun 6 ayda çözebileceklerini yönündeki sözleri hatırlatılırken, AKP’nin daha fazla savaş ve daha fazla kanın akmasını tercih ettiği vurgulandı.

Panel soru-cevap bölümüyle sonlanırken, bugün saat 13.00’te Celle’deki Mala Êzidiyan’da aynı amaçla panel gerçekleştirileceği duyurusu yapıldı.