Hannover’de ikinci Halim Dener kararı

1009

Hannover’de Linden-Limmer Belediyesi, 23 yıl önce polis tarafından katledilen Kürt genci Halim Dener’in adının bir meydana verilmesi kararı aldı.

Hannover’de Türk lobisi, SPD ve CDU’nun çabaları ve anti-propagandaları sonuçsuz kaldı. Hannover’in Linden-Limmer belediyesi, 23 yıl önce polisin katlettiği Kürt genci Halim Dener’in isminin bir meydana verilmesi yönünde yeni bir karar aldı.

Alman devleti, özellikle de Kürtlere yönelik sert politikasıyla bilinen Aşağı Saksonya Eyaleti yönetimi 23 yıldır Halim Dener ismini unutturmak için elinden geleni yaptı. 16 yaşındaki Dener, 30 Haziran 1994 günü ERNK afişi asarken özel birliklerde görev yapan polis memuru Klaus T. tarafından katledilmişti.

Kürt göçmenlerin yanı sıra sol ve demokrat çevrelerin yoğun yaşadığı Hannover’in Linden-Limmer ilçesinin belediyesi ise bir süredir Halim Dener isminin unutulmaması için çabalıyor.  Zira şimdiye kadar Dener’in adına bir anıta bile izin verilmiyordu. Vurulduğu yerde dikilen anıtlar, birkaç günü sonra belediye tarafından sökülüyordu.

SPD’NİN VETOSU İŞE YARAMADI!

İlçe belediye meclisi ise geçtiğimiz Mayıs ayında oy çokluğuyla Halim Dener’in isminin artık bir meydana verilmesine yönelik bir kararı almıştı. Ancak başta Türk lobisi olmak üzere federal hükümetin ortakları Sosyal Demokrat Partisi (SPD) ve Hıristiyan Demokratlar Birliği (CDU)’lu politikacılar kararın uygulanmaması için büyük bir çaba içine girmişlerdi.

Son olarak SPD’din elinde olan büyük şehir belediyesi Linden-Limmer ilçesinin kararı veto etmişti. Vetoya karşı harekete geçen ilçe belediyesi meclisi, dün Halim Dener meydanı için yeni bir karar aldı. Karar Sol Parti, Yeşiller Partisi, Die Partei ve Korsanlar Partisi’nin oylarıyla alındı. Bir önceki oylamada olduğu gibi CDU, SPD ve FDP red oyu kullandı.

Karara göre belediyenin sınırları içerisinde olan “Velvet” ve “Pfarrland” caddelerinin kesiştiği meydana Halim Dener ismi verilecek. Söz konusu yer şimdiye kadar Velvet meydanı (Velvetplatz) olarak biliniyordu.

MEYDANDA ANIT YAZI DA OLACAK

Meclis ayrıca meydanın her hangi bir yerinde şöyle bir anıt yazının da yer almasına karar verdi: “Halim Dener (27.12.1979-01.07.1994). Kürt aktivist ve mülteci bir afiş asarken 30 Haziran 1994 günü bir polis memuru tarafından vuruldu.”

İlçe belediyesi kararın gerekçesinde ise Halim Dener’in hikayesinin Hannover kentinin tarihine yazıldığını, fakat buna rağmen bu ismin çok dillendirilmediğini belirtilerek şu vurgu yapıldı: “Halim Dener meydanı ile ilçemiz çok kültürlülük ve etnik yapıların renkliliğinden yana olduğunu bir kez daha gösterecektir.”

Linden-Limmer ilçesi belediye meclisi kararın uygulanması için Halim Dener’in katledilişinin 23. yıldönümü olan 30 Haziran 2017’nin en uygun tarih olduğuna dikkat çekti.

Geçtiğimiz hafta ANF’ye konuşan Linden-Limmer ilçesi belediye başkanı Rainer Jörg Grube, meydana ilişkin tartışmaların Dener’e acı verdiğine belirterek “Halim’e her şeyden önce bir insan gözüyle bakmalıyız” çağrısı yapmıştı.

Konuyla ilgili haber:

https://anfturkce.net/guncel/unutturamayacaksiniz-91277