Hamburg’da Rojava devrimi anlatıldı

487

Almanya’nın Hamburg kentinde yapılan G20 zirvesine karşı yapılan Alternatif zirve çerçevesinde dün “Jineoloji ve Kürt kadın hareketinin mücadelesi” ile “Demokratik konfederalizm” konulu iki seminer yapıldı.

Almanya’nın Hamburg kentinde bugün başlayan ve yarın devam edecek G20 Zirvesi’ne karşı bir haftadır alternatif yaşam arayışında olan yüzlerce kurum ve kuruluşun düzenlediği farklı etkinlikler devem ediyor. Bu çerçevede, 6-7 Temmuz tarihlerinde yapılan “Alternatif Zirve”de toplam 42 seminer, panel gerçekleşti. Rojava temsilcilerinin de katıldığı bu zirvede, Hamburg Rojbin Kadın Meclisi ve Kürt kadın Barış Burusu-CENİ tarafından “Jineoliji ve Kadın Mücadelesi” NAV-DEM tarafında ise “Demokratik Konfederalizm” konulu paneller düzenlendi. Avrupalıların yoğun ilgi gösterdiği panellerde Kürt kadın mücadelesi ve Rojava devrimi anlatıldı.

‘ROJAVA’DA KADINLAR BİZİM İÇİN DE MÜCADELE EDİYOR’

İlk yapılan “Jineoloji” paneline Anja Fach ile Dillar Dirik, katıldı. Dirik, jeneolojinin tarihine değinerek, “Kadın tarih boyunca erkek egemen zihniyetinin baskılarına maruz kalmış. Katledilmiş, yok sayılarak, günümüze kadar gelmiştir. Erkek egemen sistemi, kadından yoksun bir bilim, felsefe ve yaşam tarzı yatarak, bunu tarihe mal etmeye çalıştı. Bugün yaşanan kriz ve kaosun tek nedeni bu sistemin yaratığı tablodur. Eğer biz kadınlar bu sisteme karşı çıkıp, değiştirmesek bu böyle devam edecektir” dedi.

Fach ise Rojava devriminin önemine değinerek, şunları söyledi: “Batıda gelişen feminizm günümüzdeki sorunlara çözüm getirmemiştir. Bu nedenle sistemi değiştirip, dönüştürme noktasında Kürt kadınların öncülüğü çektiği Rojava’da yeni ve alternatif sistem yaratılıyor. Bunun en önemli yanı da kadın eliyle yaratılmasıdır. Batı orada yürütülen mücadelenin sadece Ortadoğu için değil kendilerinin içinde yürütüldüğünü görmeli ve desteklemelidir.”

‘DEMOKRASİYİ YAYALIM’

“Demokratik Konfederalimz” seminerinde konuşan Abdullah Öcalan’a Özgürlük İnisiyatif’inden Reimer Heider de Kürdistan tarihine dikkat çekti. Demokratik Konfederalizm sisteminin günümüzde tüm halkları için vaz geçilmez bir ihtiyaç olduğunu söyleyen Heider, “Bütün halkların birlikte ve özgürce yaşayabileceği bir sistemdir. Günümüzde devlet anlayışı halklara hizmet etmediği bütün yönleriyle açığa çıkmıştır. Onun için başta devletleri olmak üzere bütün sistemleri demokratikleştirerek, ancak hakların hizmetine sokabiliriz” diye konuştu.