Hamburg’da kadın yürüyüşü

681

Almanya’nın Hamburg kentinde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma ve Mücadele Günü kapsamında kitlesel bir kadın yürüyüşü düzenlendi.

Coşkulu bir şekilde geçen eylem, aralarında Rojbin Kadın Meclisi, Hamburg Otonom Kadın Evleri, Yeni Kadın, ADKH, Alevi ile mülteci kadınların da bulunduğu geniş bir platformun çağrısıyla gerçekleşti.

‘Kadına yönelik şiddetin yüzleri çok, direnişin yüzleri de çoktur‘ ana sloganı altında düzenlenen eylem sırasında yapılan konuşmalarda, dünya çapında hakim olan cinsiyetçi duruma hayır demek için kadınların her yerde sokaklara çıktıkları belirtilerek ataerkil şiddetin her ülke, her toplum ve her kültürde yaşandığına dikkat çekildi. Mönckebergstrasse’den Sternschanze semtine kadar süren yürüyüşte YPJ balonları havaya uçurularak Kürt kadın hareketinin mücadelesi selamlandı. Yürüyüş, otonomcuların merkezi Rote Flora önünde çekilen halay ve hiphopçu Pinar’ın müzik dinletisiyle son buldu.

Eylemin sonunda Rojbin Kadın Meclisi temsilcileri Pazar günü saat 15.00‘da Hamburg Üniversite’de HDP milletvekili Tuğba Hezer ile Jineoloji Akademesi üyesi ve gazeteci Haskar Kırmızıgül’ün katılımıyla düzenlenecek olan panele kadın erkek herkesi davet ettiler.