Hamburg limanından Türk ordusuna kaç konteyner cephane gitti?

485

Hamburg Eyaleti Sol Parti milletvekilleri, Hamburg limanından kaç konteyner silah ve cephanenin Türk ordusuna gittiğini sordu.

Hamburg Eyaleti Sol Parti Grup Eş başkanı Cansu Özdemir ve Milletvekili Norbert Hackbusch eyalet meclisine bir soru önergesi vererek Almanya’nın en önemli liman kenti olan Hamburg’dan ne kadar silah ve askeri teçhizat dolu geminin kalktığını sordular.

Türk ordusunun çeteleriyle birlikte Efrîn’e yönelik işgal girişimi başlattığını belirten vekiller, Alman yapımı silahlarla işlenen katliamlara dikkat çektiler. Türkiye’nin bu saldırıyla uluslararası hukuka aykırı davrandığını ifade eden vekiller Alman Leopard II tanklarına da dikkat çektiler.

DEVLET ARAZİLERİ NEDEN KMW’E VERİLDİ?

Leopard tanklarının Almanya’nın önde gelen silah firması Krauss-Maffai Wegmann tarafından üretildiğini ve bu şirketin merkezlerinden birisinin de Hamburg olduğunu belirten Sol Parti vekilleri “Hamburg anayasasına göre Hamburg dünya halkları arasında arabulucu olma görevini taşıyor” görüşüne yer vererek şu soruları yönelttiler:

“Steinwerde arazisi Hamburg kentin özel mülküdür. Hangi temele dayanarak bu arazi Krauss-Maffai Wegmann (KMW) silah şirketi üzerine alındı? Nehir polisinin açıklamasına göre, geçtiğimiz son 6 ayda Hamburg limanına 260’ın üzerinde konteyner ve cephane yüklendi. Bu cephanenin kaçı Türkiye’ye sevk edildi?

Türkiye’ye son altı ayda finans bakanlığı, federal İstatistik Bakanlığı veya gümrük yetkililerin elindeki bilgilere göre, hangi savaş silahları Hamburg limanı üzerinden gönderildi?”